banner39

İsviçre'de başörtülü Müslüman bir kadına saldırıldı

İsviçre'de ırkçı ve islamofobik bir kadın, başörtülü Müslüman bir kadına saldırdı

Arşiv 01.06.2010, 15:53 01.06.2010, 15:53
İsviçre'de başörtülü Müslüman bir kadına saldırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçre’nin Basel kantonunda örtülü olduğundan dolayı Müslüman bir bayana İsviçreli bir kadın, arkasından yaklaşarak vurmak suretiyle saldırıda bulundu. İsviçre Uyum Sorumlusu Elisa Streuli, ‘Daha kötüsü de hiçkimse tarafından bu harekete müdahale edilmeyişi’ dedi.

Basel’de tramvaya binmek üzere gitmekte olan Müslüman bir bayana, bir başka kadın ırkçı sözlerle hakaret edip, arkasından ensesine vurarak saldırdı. Müslüman bayanın çarşafa benzer Kimar adı verilen ve yüzünü de gösteren kıyafet taşıdığı bildirildi. Otuz yaşındaki Müslüman Türk bayan, saldırganı polise şikayet etti. Basel kantonunda bir ay içinde ikinci defa benzer saldırı yapıldı.

İsviçre Uyum Sorumlusu Elisa Streuli, olayı ‘korkunç’ ifadesiyle niteledi. Ayrıca olaya kimseinin müdahale etmemesini de çok kötü bulduğunu, hiçbir şey yapmadan seyretmenin saldırıyı hoşgörmek anlamına geldiğini belirtti.

Streuli, İslam’a karşı hakaretlerin giderek artmasından korku duyduğunu, özellikle Minare yasağından sonra İslam düşmanlığının giderek arttığını, halka yabancı görünen herşeyin fundamentalistler köşesine atıldığını söyledi.

Yeşiller partisi milletvekillerinden Türk asıllı Sibel Arslan, İsviçre Halk Partisi SVP’nin halk arasında korku salmasından sonra Müslümanların aşağılanmasının salonlara taşındığını, bunun da kadınları toplumdan daha da soyutladığını ifade etti.

Basel Müslümanlar Komisyonu, küçük bir broşür yayınlayarak bu şekilde saldırıya uğrayanları polise gitmeye cesaretlendirmeyi planlıyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?