İsviçre'de başörtülüysen daha az maaş alırsın devri

İsviçre'de Müslüman bayanlara başörtülerinden dolayı maaşları az ödendi

İsviçre'de başörtülüysen daha az maaş alırsın devri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çalışırken başlarını örttükleri için, İsviçre’de Müslüman bayanlara, üç ay boyunca maaşlarına yapılan sosyal ek ödemeler yüzde 15 oranında azaltıldı.

‘Sonntags Zeitung’ gazetesinde verilen habere göre, İsviçre’nin Freiburg şehrinde İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından gerçekleştirilen iş uyum programı kapsamında sosyal hizmetlerde çalışan Müslüman bayanlara başörtülü oldukları için üç ay boyunca ek ödemeler yüzde 15 oranında az verildi.

Kadınların başörtülerinden dolayı iş bulamayarak sosyal yardımdan geçinmelerinin doğru olmadığını söyleyen Freiburg Belediyesi Sosyal İşler Müdiresi Marie-Therese Maradan, İslam’da başörtüsü mecburiyetinin olmadığını iddia etti. Maradan iş piyasasında Müslüman bayanların iş bulabilmesi için Sosyal Yardım Dairesinin başlarını açmalarını talep edebileceğini savundu. Belediye’nin başörtülü Müslüman bayanlara üç ay boyunca noksan ödemesine karşı, Müslüman bayanlar için mahkeme yolunun açık olduğu bildirildi.

Zürih Belediyesi Sosyal Daire başkanı Martin Walser genel bir giyinme yönetmeliğine karşı olduğunu belirtti. Walser, kadınların iş bulamamasının nedeninin başörtüsü olmadığını, çoğunlukla dil problemleri ve kalifiye yetersizliğinin iş bulmalarını zorlaştırdığını söyledi.

İsviçre İslam Merkez Konseyi başkanı Qaasım Illi, Freiburg belediyesinin tavrını ayrımcılık olarak niteledi ve Müslümanlara iş ya da İslam tercihi yaptırılamayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 16:08
banner53
YORUM EKLE

banner39