banner39

İsviçre'de sağcı partinin İslam karşıtı afişine tepki

Minarelere hayır kampanyası başlatan partinin afişine karşı "nefrete teşvik ediyor" kararı..

Arşiv 08.10.2009, 08:03 08.10.2009, 08:35
İsviçre'de sağcı partinin İslam karşıtı afişine tepki


İsviçre'deki Irkçılık Karşıtı Federal Komisyonu, Merkezi Demokratik Birlik Partisi'nin (UDC) hazırlattığı afişlerin, barış içinde yaşayan Müslüman azınlığı karalamayı hedeflediğini, toplumu kin ve nefrete teşvik ettiğini bildirdi.

Komisyon, minare karşıtı kampanya çerçevesinde hazırlanan afişlerin, Müslüman azınlığı "tehdit" oluşturuyormuş gibi göstererek, Müslümanları karaladığını belirtti. Komisyon, düşünce özgürlüğünün bir sınırı olduğunu da vurguladı.

Bazı kentlerde hemen yasaklanan afişle halk, 29 Kasım'da yapılacak "minare inşaatı" referandumunda yeni minarelerin yapılmasına "hayır" demeye çağrılıyor.

İsviçre ırkçılığı sınır tanımıyor

İsviçre'nin en büyük siyasi partisi aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP), minarelere yasak için yeni referandum kampanyası başlatırken, ülkeye giren Fransız işçileri için 'pislik' diyerek yabancı düşmanlığında sınır tanımadığını gösterdi.

Olay SVP'nin 11 Ekim'deki yerel seçim öncesi verdiği bir ilanla patladı. Yarım sayfalık ilanda her gün sınırın Fransız tarafındaki Annemasse kentinden işçi taşıyan tren yoluyla ilgili 'Annemasse'nin pisliklerini taşıyan' ifadesi kullanıldı.

Annemasse Belediye Başkanı Christian Dupessey, "SVP bu kez hakikaten kırmızı çizgiyi aştı" diyerek dava açacaklarını söyledi. Annemasse adeta Cenevre'nin dış mahallesi. 60 bin işçi Cenevre'ye çalışmaya giderken, bunların 20 bini yine İsviçreli.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?