banner39

İtalya, Ermenistan iddialarını tartışıyor

İtalya'da ana muhalefetteki Demokrat Parti, 1915 olayarını kabul etmek gerektiğini savundu.

Arşiv 22.04.2010, 02:12 22.04.2010, 02:12
İtalya, Ermenistan iddialarını tartışıyor


İtalya'da ana muhalefetteki Demokrat Parti üyesi kadın Senatör Albertina Soliani, İtalyan senatosunun, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını kabul etmesi gerektiğini savundu.

Senatör Soliani, Senato'da yaptığı konuşmada, 24 Nisanda Ermenistan'da 1915 olaylarının 95'inci yıl dönümünün anılacağını hatırlatarak, "İtalya-Ermenistan Parlamentolararası Dostluk Grubu olarak, meslektaşlarımızı, Ermenistan Cumhuriyeti ve İtalya'daki Ermenistan cemaatleriyle birlikte o trajediyi yad etmeye çağırıyoruz. Bu trajediyi hep birlikte tanımanın, Türkiye ve Ermenistan arasındaki yeni ve kalıcı işbirliği ilişkisine de temel teşkil edeceğine inanıyoruz" dedi.

Soliani, Ermeni iddialarını desteklediği konuşmasında, iddiaların Senato'da kabul edilmesi gerektiği görüşünü savundu.

Soliani'nin önerisinin ardından söz alan Demokrat Parti üyesi, KKTC vatandaşlığı bulunan Senatör Marco Perduca, kendisini "Türkiye'nin ve Ermenistan'ın dostu" olarak nitelediği konuşmasında, geçmişe ait bir meselenin parlamento kararlarıyla çözülemeyeceğini söyledi.

Başbakan Silvio Berlusconi liderliğindeki Özgürlükçü Halk Partisi'ne mensup Senatör Paolo Amato ise "Avrupa Birliği'nin dahi Türkiye'nin AB üyeliği için Ermeni iddialarını tanımasını şart koşmadığını" hatırlattı.

TEMSİLCİLER MECLİSİNDE 2000'DE KABUL EDİLEN ÖNERGE

İtalya, 1915 olaylarını, 2000 yılında da Temsilciler Meclisi'ndeki bir tartışmaya konu etmişti.

İtalya Temsilciler Meclisi, 17 Kasım 2000'de buna ilişkin bir önergeyi kabul etmişti. Temsilciler Meclisi'nin 2000 yılında kabul ettiği önerge, Ermeni iddialarına İtalya'nın destek çıkması biçiminde algılanmış ve o dönemde Türkiye'nin tepkisine yol açmıştı.

Kaynak: AA
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?