banner39

İtalya, eroin tüketiminde Avrupa'da ikinci

İtalya İçişleri Bakanlığı'nın uyuşturucu hakkında hazırladığı rapora göre Avrupa'da en fazla uyuşturucu İngiltere'de tüketiliyor, arkasından İtalya.

Arşiv 26.03.2008, 17:28 26.03.2008, 17:28
İtalya, eroin tüketiminde Avrupa'da ikinci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya, Avrupa'da eroin tüketilmesinde ikinci ülke oldu. Kokain kullanımında Avrupa'da birinci olan İngiltere, dünyada en fazla uyuşturucu kullanılan ülkelerin arasında sayılıyor.

İtalya içişleri bakanlığı tarafından hazırlanan rapora göre, İtalya'da 2007 yılı içinde 31 bin kilogramdan fazla uyuşturucu hap ele geçirildi. Ele geçirilen eroin miktarı ise önceki senelere göre yüzde 43 arttı.

Ele geçirilen Ecstasy ve methamphetamines gibi sentetik uyuşturucu haplar geçen seneye göre yüzde 193 arttı.

İtalya içişleri bakanlığı uyuşturucu ile mücadele departmanı tarafından uyuşturucu kaçakçılığı ve tüketimi konusunda detaylı bir rapor hazırlandı.

Rapora göre, İtalya'da en fazla uyuşturucu ülkenin kuzeyindeki Milan'da ele geçirildi. Yakalanan miktar 4 bin 376 kilogram. Başkent Roma'da ise bin 736 kilogram uyuşturucu ele geçirildi.

İçişleri bakanlığının raporunda, "ABD ile birlikte Avrupa; her türlü uyuşturucu çeşidi için dünyanın önde gelen küresel pazarlarından biri. İtalya kokain pazarında İngiltere'den sonra ikinci." denildi.

Uyuşturucunun büyük bir kısmının Afganistan'dan temin edildiği ileri sürüldü. Küresel pazarlara toplam haşhaşın yüzde 93'ün Afganistan tarafından sağlandığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?