banner39

İtalya Hükümetinde Afganistan krizi

İtalya’da Prodi Başbakanlığı’ndaki hükümet Afganistan’da bulunan İtalyan askerlerinin görev süresine ilişkin oylamayı kaybetti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İtalya Hükümetinde Afganistan krizi

Kadir Kon / Dünya Bülteni

İtalya’da Romano Prodi hükümetinin Afganistan’da bulunan İtalyan birliklerinin Afganistanki görev sürelerinin uzatılamasına ilişkin oylayamayı kaybetti. Bu yenilginin Prod'ye istifa getireceği bildirildi.

Muhalefet, Başbakan Romano Prodi’nin hemen istifasını istedi. Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema da oylama öncesinde muhtemel bir yenilginin hükümetin sonu olacağı yönünde açıklamada bulunmuştu.

Afganistan görevlendirmesi için İtalyan senatosunda yapılan oylamada 158 Senatör oy kullanırken, bunların 136’sı oylamada ret verdi. Çekimser oyların yüksekliği, ki çekimser oylar da ret olarak sayılıyor, hükümeti yenilgiye götüren başlıca faktör oldu. Prodi hükümetinin senatodaki çoğunluğu az bir farkla dayanıyor. Başbakan’ın dış politika politikasının senatoca onaylanması için 160 kabul oyu gerekiyordu.

Ortaya çıkan bu kriz, Prodi’nin Mayıs 2006’da iktidara gelmesinden bu yana patlak veren en büyük hükümet krizi olarak değerlendiriliyor.

İtalya’nın Afganistan’da, önceki Başbakan Silvio Berlusconi tarafından gönderilen1800 askeri bulunuyor. Prodi de askerleri orada tutmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Prodi’nin uzlaşma politikası, oradaki İtalyan askerlerinin daha fazla sivil hizmet görebilecekleri anlayışına dayanıyordu. Fakat Komünistler askerlerin Afganistan’dan çekilmesini ve Nato’nun ‘Enduring Freedom’ kapsamında İtalyan katkısının artırılması taleplerinin geri çevrilmesini istiyorlardı.

Kaynak: http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,467825,00.html

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?