banner15

İtalya, PKK'nın kasasını Fransa'ya iade ediyor

İtalya, PKK'nın para kaynağını Türkiye yerine Fransa'ya veriyor.

İtalya, PKK'nın kasasını Fransa'ya iade ediyor

Terör örgütüne göz yumduğu için eleştirilen Avrupa, yeni bir skandala imza atıyor. İtalya, PKK'nın kasası Nedim Seven'i Türkiye yerine Fransa'ya iade etmeye hazırlanıyor. Paris'te kara paradan yargılanacak olan Seven, suçlu bulunsa bile çok az ceza alacak.

İtalya, mart ayında Roma'da tutuklanan PKK'nın elebaşılarından Nedim Seven'i Türkiye yerine Fransa'ya iade etmeye hazırlanıyor. Terör örgütünün 'Avrupa'daki kasası' olarak bilinen Seven, Fransa'da kara para aklamaktan yargılanacak. Suçlu bulunsa bile çok az ceza alacak. Türkiye ise PKK'nın yönetim kadrosunda yer alan Seven'i uluslararası terörizm ve PKK'ya kaynak sağlamak suçlarından arıyor. Seven hakkında hem Türkiye hem de Fransa arama müzekkeresi çıkardığı için İtalya, istediği ülkeye iade etme hakkına sahip. Ankara'nın İtalya nezdinde girişimlerde bulunarak Seven'in Türkiye'ye iadesini sağlayabileceği bildiriliyor. Nedim Seven, Rıza Altun ve Canan Kurtyılmaz'ın da aralarında bulunduğu terör örgütünün 16 yöneticisi, geçtiğimiz yıl şubat ayında Fransa'da gözaltına alınmıştı. Ancak bu kişiler istihbarat teşkilatı DST ile ilişkilerini ifşa edince tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Çok geçmeden Rıza Altun, Avusturya Hava Yollarına ait tarifeli bir uçakla Kuzey Irak'a kaçtı. Ardından da, her gün polise gidip imza atması gereken Seven, izini kaybettirdi.

Seven'in kaçışı, Türk güvenlik heyeti ifade almak için haftalar sonra Paris'e gelince ortaya çıktı. PKK soruşturmasını yürüten Fransız terörle mücadele birimleri, bu kişilerin serbest bırakılmasını Paris'in siyasi tavrına bağlıyor. Zaman, Fransız Adalet Bakanlığı kaynaklarına dayanarak 6 Kasım 2007'de yayımladığı bir haberde, Paris'in 1998 yılında uluslararası tutuklama kararlarına rağmen 'PKK militanlarını Türkiye'ye teslim etmeme' yönünde siyasi bir karar aldığını açıklamıştı.

Paris'te kaybolan Nedim Seven, ekim ayında Roma üzerinden Ermenistan'a gitmek isterken havaalanında gözaltına alındı. Paris'teki adalet bakanlığı kaynakları, Seven'in Fransa'da kara para soruşturması çerçevesinde yargılanacağı için suçlu bulunsa bile fazla ceza almayacağını öngörüyor. Fransa, PKK'yı terör örgütü olarak tanısa bile, şiddet içeren eylem dışındaki faaliyetlerine göz yumuyor. Türkiye ise Seven'i uluslararası terörizm ve PKK'ya kaynak sağlamak suçundan arıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın en son yayımladığı terörizm raporunda, aralarında Fransa, Belçika ve Avusturya'nın bulunduğu bazı Avrupa ülkelerinin PKK'ya göz yumduğuna dikkat çekilmişti.

Kaynak: Zaman


Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2008, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35