banner39

İtalya'da bir çöp-kent: Napoli!

Çöp sorunu ile gündemden düşmeyen Napoli'de kokular gökyüzüne yükseliyor.

Arşiv 22.05.2008, 18:32 23.05.2008, 10:22
İtalya'da bir çöp-kent: Napoli!


Yeni seçilen Silvio Berlusconi başbakanlığındaki İtalyan hükümeti, ilk kabine toplantısını başkent Roma'da değil, çöp kokusunın gökyüzüne kadar yükseldiği Napoli kentinde yaptı. Kristin Hausen'ın Napoli'den izlenimleri...

Napoli yanıyor! Napoliler, kokan çöp yığınlarını artık evlerinin önlerinde toplayarak her gece yakmaya başladı. Ancak ateş büyümeye başlayınca durum yangına dönüşüyor ve ardından iş, itfaiye ekipleri müdahalesine kalıyor. Sadece Salı gecesi itfaiyenin söndürmeye gittiği yangın 100'ü buldu. Napoliler, kızgın ve çaresiz.

Bir Napolili, "Şu an olduğundan daha kötüsü hiçbir zaman olmamıştı" diyor. Bir çocuk doktoru da çöplerin, insan sağlığını tehdit etmeye başladığını belirterek"Çocuk salgın hastalıklarında son 30 yılın en kötüsü yaşanıyor. Sokaklarda duran çöpler, enfeksiyon kapma tehlikesini arttırıyor" diye konuşuyor.

Trash lies heaped near the seafront in Naples May 12, 2008. ...

Hastalık saçan çöp yığınları, bazı semtlerde kilometrelerce uzanıyor.Anne-babalar ise çocuklarını ya otomobille ya da nispeten daha az çöpün bulunduğu sapa yollardan okula götürüyor. Çocuğunu okula götüren bir baba "Her sabah hangi yoldan okula gideceğimizi düşünüyoruz. Gideceğimiz yol tabii ki ne kadar çöpün bulunduğuna bağlı" şeklinde yaşadıklarını anlatıyor.

A man drives a scooter past piles of garbage in Naples May 17, ...

50 BİN TON ÇÖP SOKAKLARDA

Kent sokaklarında aylardan beri kimi zaman daha az, kimi zaman daha fazla görülen çöp yığınları, arıtma işlemi için neden Almanya'ya artık gönderilmediği ise bilinmiyor. Gerekli izni beklediklerini belirten Napolili yetkililer, ancak önümüzdeki günlerde naklin yeniden başlayacağı ve Sachsen'a 1500 ton çöp gönderileceğini söylüyor. Ancak bu kentteki sorunu çözmüyor. Napoli'de halen yaklaşık 50 bin ton çöp sokaklarda.

A tour bus drives past piles of garbage in Naples May 17, 2008. ...

Peki bu çöpler ne olacak? Bunun yanıtını Napoli'de kimse şimdilik bilmiyor.Napoli halkı, kent yakınında bir çöp deposu kurulmasına ya da kapatılan çöp arıtma tesisinin yeniden açılmasına, sağlıklarını tehdit ettiği gerekçesiyle kesinlikle karşı. Napolili bir kadın: "Kentin ortasın bir çöp arıtma tesisi mi? Bunun olamayacağını çocuklar bile anlar!"

Piles of trash lie in a street intersection after being dumped ...

MAFYA ENGELLİYOR

Napoli halkının protesto gösterilerine neden olan çöp krizi, geçen Aralık ayında patlak vermişti. 21 Aralık'ta belediye Napoli çöp toplama merkezinin dolup taşması yüzünden iş bırakmış, olayın boyutları büyüyerek sivil halk ve yerel yöneticiler çatışmış ve ardından hükümetle ordu devreye girmişti.

A woman wearing a filtered mask walks past piles of trash thrown ...

Napoli'de çöp sorununun çözümünü ise "Camorra" adı verilen denilen mafya örgütlenmesi engelliyor. Çöp işinden para kazanan Camorra kentte çöp arıtma tesislerinin yapımına karşı çıkıyor ve bu da Napoli'nin bir çöp kente dönüşmesine neden oluyor.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?