banner39

İtalya'da CIA ajanlarına dava

İtalyan savcılar, ülkede gizli 'terör' operasyonları yapan 26 CIA ajanının tutuklanmasını istedi

Arşiv 02.10.2009, 16:07 02.10.2009, 16:07
İtalya'da CIA ajanlarına dava


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İtalya'nın Milan kentinde görev yapan savcılar, 2003 yılında bir 'terör zanlısını' kaçıran CIA ajanlarının tutuklanmaları için resmi başvuruda bulundu.

Bush yönetimi tarafından uygulamaya konulan gizli bir program çerçevesinde, 2003 yılında, Ebu Ömer olarak da tanınan Mısırlı imam Hasan Mustafa Osama Nasır'ı kaçırarak işkence yapan 26 CIA ajanı hakkında resmi suç duyurusunda bulunuldu.

İtalyan avukatlar da CIA ajanlarının 'teröre karşı savaş' adı altında işledikleri suçlar için yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını talep etti.

Avukatlar, CIA ile işbirliği yapan İtalya gizli servisinin eski başkanı Nicolo Pollari'nin de aynı suçlardan yargılanmasını istedi.

CIA'nın Avrupa'daki gizli hapishanelerine, üçüncü ülkelerden 'kaçırılan' yüzlerce 'terör zanlısı' getirilmiş, işkence gören bu insanların yaşadıkları ancak yıllar sonra ortaya çıkmıştı.

Davayı açan savcılardan Armando Spataro, İtalya hükümetini casusların iadesini 'resmen' istemediği için eleştirirken, ABD hükümeti Ebu Ömer davasında ifade vermeleri istenen ajanları iade etmeyi daha önce reddetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?