banner39

İtalya'da CİA ajanlarına yargılama

İtalya'da 26 CIA ajanı ve 5 İtalyan vatandaşının, Mısırlı Müslüman bir din adamının kaçırılması olayıyla ilgili olarak yargılanmaları taleb edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İtalya'da CİA ajanlarına yargılama

İtalya'da bir yargıç, pek çoğunun CIA ajanı olduğundan şüphelenilen 26 Amerikan ve 5 İtalyan vatandaşının, 2003 yılında Mısırlı Müslüman bir din adamının kaçırılması olayıyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle yargılanmalarına hükmetti.

Usame Mustafa Hasan Nasr, Milano kentindeki bir sokaktan kaçırılarak Mısır'a götürüldüğünü, burada dört yıllık hapis hayatı süresince işkence gördüğünü söylüyor.

ABD merkezi haberalma teşkilatı CIA'in olağanüstü nakil uygulamasının ilk kurbanlarından sayılan ve Ebu Ömer olarak bilinen din adamı, Mısır'da tutulduğu cezaevinden geçen hafta tahliye edildi.

Washington olayla bir ilgisi olduğu iddialarını asla kabul etmemişti.

Savcılar 'terör zanlısı' olarak kaçırılan Ebu Ömer'in önce Aviano askeri üssüne, oradan da uçakla Almanya üzerinden Mısır'a gönderildiğini savunuyor.

Ebu Ömer burada işkence gördüğünü söylüyor.

Mısırlı din adamı, kendisine uygulanan işkence yöntemlerinden birini, 'elektrik verilen ıslak bir yatağa yatırılması' olarak tarif ediyor.

Ebu Ömer'in Mısır'da 6 ay boyunca sorgulandığını iddia eden savcılar, din adamının, ABD'nin 'olağanüstü nakil' olarak bilinen politikasının kurbanı olduğunu söylüyor.

Yine iddialara göre, İtalyan gizli servisi de Ebu Ömer'in kaçırılışının organizasyonunda CIA ile işbirliği yaptı.

Suçlananlar arasında CIA'in şu anda emekli olan Milano masası şefi Robert Seldon Lady de bulunuyor.

Suçlanan 26 Amerikalıdan hiçbirinin İtalya sınırları dahilinde olmadığı tahmin ediliyor.

Suçlanan İtalyanlardan biri de kısa süre önce parlamento soruşturması ardından görevinden alınan, İtalyan istihbaratının eski şefi Nicolo Pollari.

Avukatlar, İtalyan ajanların ifadeleri ve soruşturmalar sonucunda binlerce sayfalık belge ele geçirildi.

Ayrıca emekli ya da halen görevli olan çok sayıda İtalyan ajan da, Ebu Ömer'in kaçırılışında Amerikalılarla işbirliği yapıldığını kabul etti.

Ebu Ömer, İtalya'ya döndüğü takdirde terör zanlısı olarak tutuklanabilir, ancak avukatı müvekkilinin 8 Haziran'da başlayacak davada tanıklık etmek üzere dönmek istediğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?