banner15

İtalya'da da katsayı eşitliği sağlandı!

Mahkeme, 'din dersi almayan öğrencilere yönelik bir ayrımcılık' dedi, din dersi öğrencinin not ortalamasına eklenmeyecek

İtalya'da da katsayı eşitliği sağlandı!

İtalya'da bundan böyle lise bitirme sınavında din dersinden alınan notun ortalamaya herhangi bir etkisi olmayacak.

Lazio Bölge İdare Mahkemesi, Katoliklik dışındaki dinlerin ve laiklik yanlısı kesimlerin temsilcileri tarafından, din dersinin öğrencinin not ortalamasına dahil edilmesi biçimindeki uygulamaya yaptığı itirazı haklı buldu.

Eğitim Bakanlığı'nın 2007-2008 eğitim-öğretim yılında başlattığı uygulamanın durdurulmasına hükmeden yargı, itiraz konusu olan uygulamanın din dersi almayan öğrencilere yönelik bir ayrımcılığı bünyesinde barındırdığını karara bağladı.

Mahkemenin verdiği karara göre, din dersi notu öğrencilerin not ortalamasına dahil edilemeyecek, din bilgisi öğretmenleri de lise bitirme sınavındaki komisyonlarda yer alamayacak.

İtalya'da lise bitirme sınavı, Türkiye'de üniversiteye giriş sınavı kadar önem taşıyor. Bitirme sınavı notunda, öğrencilerin lise öğrenimindeki derslerden aldıkları notların ortalaması önemli bir rol oynuyor. Mevcut uygulama, not ortalaması açısından, din dersini seçen öğrencileri, bu dersi almayan öğrencilere oranla daha avantajlı hale getiriyor.

Bu durum, İtalya'da azınlık durumundaki Protestanlık, Yahudilik ve İslam gibi dinlerin müntesipleri ile laiklik yanlısı kesimleri temsil eden 24 sivil toplum kuruluşunu, din dersinin not ortalamasına dahil edilmesine son verilmesi talebiyle yargıya başvurmaya sevk etmişti.

İtalya'da Katoliklik Kilisesi devlet okullarında ayrıcalıklı bir konumda bulunuyor: İtalya ile Vatikan arasındaki anlaşma doğrultusunda devlet okullarındaki din derslerinin müfredatı ve din eğitimini verecek öğretmenler, İtalya Katolik Kilisesi tarafından belirleniyor. Katoliklik inancının öğretildiği din derslerini veren öğretmenlerin maaşları ise İtalyan devleti tarafından ödeniyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 08:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35