banner39

İtalya'da deprem! Ölü sayısı 50'ye yükseldi/ YENİLENDİ

Ülkenin orta kesimlerinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremde, şu ana kadar 50 kişinin cesedi çıkarıldı.

Arşiv 06.04.2009, 09:30 06.04.2009, 13:40
İtalya'da deprem! Ölü sayısı 50'ye yükseldi/ YENİLENDİ

 

İtalya'da meydana gelen depremde ölü sayısı 50'ye yükseldi. Ölü sayısının artması konusunda ciddi endişeler yaşanırken depremde yerle bir olan pek çok köye henüz ulaşılamadı.

İtalyan televizyonu, dün gece Roma'ya 90 kilometre uzaklıktaki L'Aquila'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde ölenlerin sayısının 50'ye çıktığını duyurdu.

Ölü sayısının artması konusunda ciddi endişeler yaşanırken depremde yerle bir olan pek çok köye henüz ulaşılamadı. İtalya Ulusal Jeofizik Kurumu depremin büyüklüğünü 5.8 olarak verirken, Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi ise 6.3 olduğunu kaydetmişti.

İtalyan Sivil Savunma Teşkilatının ilk tahminlerine göre, deprem yaklaşık 10 bin binanın zarar görmesine ve binlerce kişinin evsiz kalkmasına yol açtı.

Başkent Roma'da da yoğun biçimde hissedilen deprem, Aquila ve civar beldelerde halkın TSİ 04.30'dan itibaren sokakta beklemesine yol açmıştı.

Aquila'da öğrenci yurdunun bir bölümünün yanı sıra bazı binaların yıkılmasına yol açan depremin ardından, enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Yetkililer can kaybının artmasından endişe ettiklerini ifade ediyorlar.

HÜKÜMET SEFERBERLİK KARARI HAZIRLIĞINDA

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Guido Bertolaso, bu sabah Roma'dan deprem bölgesine hareketinden önce, depremzedelere yardım amacıyla hükümetin milli seferberlik kararı alacağını açıkladı.

Bertolaso, "Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığıyla görüştüm. Başbakan Berlusconi, gece meydana gelen deprem nedeniyle en kısa sürede milli seferberlik kararı alacak ve bu acil durumun idaresi için beni olağanüstü komiser olarak atayacak" dedi.

Bertolaso, Roma'ya 90 km mesafedeki L'Aquila'da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremi, "İtalya'nın milenyumun başlamasından bu yana tanık olduğu en büyük facia" olarak niteledi ve "Bu, geçmişte Umbria ve Marche'de meydana gelen depremleri andıran, belki onlardan da vahim bir facia. Haftalarca ülke gündemimizi meşgul edecek" diye konuştu.

Roma'dan yardım konvoyları deprem bölgesine hareket ederken, depremzedeler için çadır kentler oluşturma çalışmaları da başladı.

L'Aquila kenti dışında depremden en fazla zarar gören yerleşim merkezlerinin Roio Coggio, Massa, Paganica ve Fossa beldeleri olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (1)
neriman keskin 12 yıl önce
insan hayatı kadar değerli bir şey olamaz allah ölenlere ıramet eylesin
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?