banner39

İtalya'da hükümet krizi

İtalya'daki hükümet krizi, Başbakan Prodi'nin aynı hükümetle Senato ve Meclis'te güvenoyu tazelemesiyle çözülecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İtalya'da hükümet krizi
İtalya'daki hükümet krizi, bugün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun verdiği karar doğrultusunda, Başbakan Romano Prodi'nin aynı hükümetle Senato ve Meclis'te güvenoyu tazelemesiyle çözülecek.

Güvenoylamasının tarihlerinin en geç pazartesi günü netleşmesi bekleniyor. Güvenoylaması, büyük olasılıkla gelecek cuma günü yapılacak. Bununla birlikte, özellikle Senato'daki aritmetik denge Prodi için ciddi bir handikap olmaya devam ediyor.

10 Nisan 2006'daki genel seçimlerle iktidara gelen Prodi hükümetine, Senato'da 19 Mayıs 2006'daki yapılan ilk güvenoylamasında 165 "evet", 155 "hayır" oyu çıkmıştı. O tarihteki oylamada, 7 sandalyeye sahip yaşam boyu senatörlerin tümü, hükümetten yana oy kullanmak suretiyle güvenoyunun alınmasında belirleyici rol oynamışlardı. Ama bugün itibariyle Prodi'nin güvenoyunda aynı desteğe sahip olması zor görünüyor.

Senato'daki oylama açısından, güvenoyu için asgari 161 "evet" oyu gerekiyor. Halihazırda, Prodi liderliğindeki merkez sol koalisyondaki senatörlerin Senato'daki toplam sandalye sayısı sadece 156.

Yaşam boyu senatörlerden Carlo Azeglio Ciampi, Rita Levi Montalcini, Emilio Colombo ve Oscar Luigi Scalfaro, Prodi'ye tekrar "evet" diyeceklerini açıkladılar. Merkez sol, bağımsız senatör Luigi Pallaro, ayrıca normalde merkez sağ yelpazedeki Orta İtalya Partisi lideri Marco Follini'yi de güvenoylamasında Prodi'ye "evet" deme konusunda ikna etmiş görünüyor. Merkez sol şu an itibariyle kendi saflarından fire vermemesi ve dışardan gelecek bu desteklerde bir aksilik yaşanmaması durumunda, Senato'dan 162 "evet" oyu almayı garantilemiş görünüyor. Bu da merkez solun, kıl payı da olsa güven oyu almayı başarabileceğini gösteriyor.

Yaşam boyu senatörlerden Francesco Cossiga, Prodi hükümetini bu kez desteklememeyi kararlaştırırken, Giulio Andreotti ve Sergio Fininfarina'nın ise tercihlerini ne yönde kullanacakları henüz netlik kazanmadı.

BERLUSCONİ'DEN MERKEZ SOLA PARAYLA OY SAĞLAMA SUÇLAMASI

Merkez sağ partileri şemsiyesi altında toplayan Özgürlük Evi İttifakı'nın lideri Silvio Berlusconi ise merkez solun Senato'dan dış destekle alacağı bir güvenoyunun sağlıklı bir yöntem olmayacağını ileri sürdü.

Muhalefet lideri Berlusconi, merkez solu parayla oy sağlamaya çalışmakla da suçlayarak, "Koalisyon, sadece kendi listelerinden seçilmiş senatörlerin oylarına güvenmeli. Ama bunların güvenoyu almaları, merkez sağ listeden seçilmiş kişilere para yedirip şu transferi, falanca ihaneti sağlamalarıyla mümkün" dedi.

Berlusconi, Prodi liderliğindeki bir hükümetin İtalya'ya yarar sağlamayacağını da ileri sürerek, şöyle konuştu:
"Bu hükümet istifasını sunmak zorunda kalmıştır. Şimdi pazarda oy avına çıkmış durumdalar. Özgürlük Evi İttifakı'ndan seçilmiş kişilerden yok falancanın yok filancanın desteğini alabilme peşindeler. Demokrasi tarihimizde gerçekten karanlık bir dönemdeyiz. Bu koalisyonun, dış politika konusundaki oylamada önerge onaylayacak çoğunluğa sahip olmadığı görüldü. Buna rağmen Cumhurbaşkanına güvenoyu için yeterli sayıya sahip olduklarını söylediler."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?