banner15

İtalya'da İslam düşmanı Calderoli yine bakan oluyor

İslam karşıtı eylemleriyle tanınan Calderoli'yi kabineye almayı planlayan Berlusconi, Müslümanları da karşısına alıyor.

İtalya'da İslam düşmanı Calderoli yine bakan oluyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'da Camiler Federasyonu krizinden sonra şimdi de 'İslam Düşmanı Bakan' krizi patlamak üzere. Telegrah gazetesinin haberine göre, İtalya'da hükümeti kurmakta olan Silvio Berlusconi, kabineye İslam karşıtı tutumuyla tanınan bir üyeyi alma planı ile Müslüman dünyayı da karşısına alıyor.

Kuzey Birliği üyesi 52 yaşındaki Roberto Calderoli, iki yıl önce Peygamberimize hakaret edilen Danimarka karikatürleri sebebiyle Müslümanların tepkisini çekti. Hakaret karikatürlerinden birinin üzerine resmedildiği bir tişört ile televizyona çıkan Calderoli yüzünden, İtalya konsolosluğu ateşe verilmiş, çatışmalarda 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Roberto Calderoli, ayrıca Padua'da inşa edilmesi planlanan cami arsasını, domuz yürüterek kirletme tehdidinde bulunmuş bir fanatik.

2006 Dünya Kupası maçında İtalya, Fransa'yı yendiğinde, Fransa'nın zencileri, Müslümanları ve komünistleri takıma alarak kimliğini feda ettiğini ileri sürmüştü.

Tepkiler üzerine Calderoli, 2006'da reform bakanlığından istifa etmek zorunda kaldı. Ancak son genel seçimlerde Kuzey Birliği'nin iyi sonuçlar alması sebebiyle, Berlusconi şimdi Calderoli'yi kabineye bakan olarak almayı planlıyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Saif Kaddafi, Calderoli'nin bakan atanması halinde İtalya ve Libya arasındaki ticarette "feci sonuçların" yaşanacağı uyarısında bulundu. İtalya, Libya'nın en büyük Avrupalı ticari ortağı ayrıca Libya petrolünü ithal ediyor.

İtalya'da geçtiğimiz günlerde, hükümet, tüm Müslümanları devletin denetimindeki Camiler Federasyonu'na girmeye zorlamıştı. Bu zorlama bazı müslümanlar tarafından kabul edilirken, bir kısım İslami cemaatler ise her ne olursa olsun devletin denetimindeki federasyona girmeyeceklerini açıklamıştı. Camiler üzerinden Müslümanları denetimi altına almaya çalışan İtalya'da kiliseler ise devletten bağımsız olarak faaliyet gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2008, 15:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35