İtalya'da mülteciler ayaklandı

İtalya'nın Lampedusa adasında halk, İtalyan hükümetinin mülteci politikasını protesto etmek için genel grev yaptı. Ada halkı, tamamen dolan mülteci kamplarındaki koşulları protesto ederken

Arşiv 28.01.2009, 14:00 28.01.2009, 14:00
İtalya'da mülteciler ayaklandı


İtalya'nın güneyindeki Lampedusa adasında halk, dükkanlarını açmayarak ve işe gitmeyerek İtalyan hükümetinin mülteci politikasını protesto etti. Protesto grevine, ada halkının dörtte birinin katıldığı belirtiliyor. Lampedusa'da 12 saat boyunca dükkanlar ve okullar açılmadı, ayrıca gemi seferleri durdu. Protesto eylemine Lampedusa Belediye Başkanı Bernardino de Rubeis de destek verdi.

İçişleri Bakanı Roberto Maroni'nin mültecilerle ilgili verdiği yeni talimata karşı eylem yapan ada halkı, tıka basa dolu durumdaki mülteci kamplarındaki koşullara da dikkat çekti.

Maroni'nin yeni uygulaması

Maroni, bir süre önce, Lampedusa'ya gelen bütün mültecilerin, adada tutularak, buradan doğrudan sınırdışı edilmesi talimatı vermişti. Maroni'nin bu talimatı öncesinde mülteciler, İtalya'daki başka mülteci kamplarına gönderiliyordu.

Mültecilerin geri gönderilmesi için Tunus yönetimi ile müzakerelere başlayan İtalya İçişleri Bakanı Maroni, tepkilere rağmen dün akşam katıldığı bir televizyon programında bu konuda sert bir tutum izleyeceklerini belirterek, mülteci kamplarında güvenlik sorunları olduğunu da dolaylı olarak kabul etti.

Kamplar tıka basa doldu

Mültecilerin, başka bir kampa gönderilmeden Lampedusa'da tutulmaya başlamaları ise adadaki kampların tıka basa dolmasına ve yaşam koşullarının güçleşmesine neden oldu.

Marino'nun uygulamalarına karşı, "İtalya'da faşist rejim dönemindeki uygulamaların geri döndüğü" eleştirisinde bulunan Lampedusa Belediye Başkanı Bernardino De Rubeis, İçişleri Bakanı'nın istifasını istedi. De Rubeis, Lampedusa'nın, ABD'nin San Francisco kentindeki eski tutuklu adası Alcatraz olmasını istemediklerini söyledi.

Mülteciler daha önce de ayaklanmıştı

İtalya'nın güneyi ve Kuzey Afrika arasında bulunan 20 kilometrekare büyüklüğündeki ada, sık sık mülteci akınına uğruyor. Adaya geçen yıl, 31 bin mülteci sığınmıştı. İtalya'nın Lampedusa adasındaki Mülteci Kabul Merkezi de geçtiğimiz günlerde isyan niteliğindeki bir protesto eylemine sahne olmuştu. Merkezde 1600 mülteci, güvenlik engellerini aşarak şehir merkezine kadar ulaşıp içinde bulundukları olumsuz koşulları protesto etti.

Kaynak: DWYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?