banner39

İtalya'dan deprem kurbanları uğurlandı

İtalya'da merkez üssü L'Aquila olan depremde hayatını kaybedenler, bugün devlet töreni ve gözyaşları içerisinde uğurlandı

Arşiv 10.04.2009, 15:50 10.04.2009, 15:50
İtalya'dan deprem kurbanları uğurlandıL'Aquila'daki Mali Muhafız Akademisi önündeki meydana dört sıra halinde dizilen 205 tabutun etrafında düzenlenen ayine, cumhurbaşkanı, başbakan, senato ve meclis başkanları başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi katıldı.

Cenaze töreni sırasında enkaz altından çıkarılan son cesetlerle birlikte ölü sayısının 289'a yükseldiği belirtildi. Törende fenalaşan bir depremzede de hastaneye kaldırıldı.

Cenaze ayini, Roma Katolik Kilisesi'nin lideri Papa 16. Benediktus'un gönderdiği mesajın okunmasıyla başladı. Papa, özel sekreteri Georg Gaenswein tarafından okunan özel mesajında, bölgeyi en kısa sürede ziyaret edeceğini belirterek, "Vatikan da kiliseleriyle, din adamı olan ve din adamı olmayan inananlarının oluşturdukları kurumlarıyla üzerine düşeni yerine getirecektir. Şimdi, takdire şayan biçimde çalışmakta olan devlet kurumlarıyla uyum içerisinde herkesin üzerine düşeni yapma zamanıdır" ifadesini kullandı.

Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Kardinal Tarcisio Bertone de ayin sırasında yaptığı vaazda, İtalyanların tabutların etrafında kenetlenerek bir dayanışma örneği sergilediğine dikkati çekti.

Depremde hayatlarını kaybedenler için herkesi dua etmeye çağıran Bertone, "Tarihinde pek çok acıya tanık olmuş bu kentte ve civar beldeler, bugün bu zorlu sınavda da İtalyanlardaki dayanışma ve kardeşlik duygusunun ne denli köklü olduğunun görülmesini sağlamıştır" diye konuştu.

Beşbini aşkın insanın katıldığı cenaze merasimde, Katoliklerin ekmek ve şarap paylaşma ritüeli olan efharistiya ayini de yapıldı. Ayin Kardinal Bertone ve L'Aquila Başpiskoposu Giuseppe Molinari tarafından yönetildi.

Katolik ayinin tamamlanmasının ardından, resmi tören sırasında, depremde hayatlarını kaybedenler arasında ikisi Filistinli olmak üzere toplam dört Müslümanın da yer alması nedeniyle bir imamın konuşma yapmasına da izin verildi.

Törenin sona ermesinin ardından tabutlar gözyaşlarıyla uğurlandı. Öte yandan L'Aquila'daki cenaze merasimi sırasında İtalya'daki tüm hava limanlarında, ayrıca Vatikan müzelerinde depremde ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kaynak: CNN

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?