banner15

İtalya'dan Erdoğan'a küstah cevap

Volonte, "Erdoğan'ın ülkesinde insan hakları da, kadına saygı da, din özgürlüğü de yok" dedi.

İtalya'dan Erdoğan'a küstah cevap

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'a Hz. Muhammed hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle İslam dünyasından gelen eleştiri ve tepkiler, İtalya'da merkez sağ yelpazedeki muhalefet partilerinde rahatsızlık yaratmaya devam ediyor. Hristiyan Demokratlar ve Merkez Demokratlar Birliği (HDMDB) Partisinin Meclis Grup Başkanı Luca Volonte, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Papa'nın sözlerine ilişkin eleştirilerine, yazılı bir açıklamayla cevap verdi.

Volonte sert üslubuyla dikkati çeken açıklamasında, "Erdoğan'ın ülkesinde insan hakları da, kadına saygı da, din özgürlüğü de yok. Papa'nın tarih, akıl ve dine çağrısını da tatsız buluyor. Avrupa Birliği, Türkiye'nin üyelik talebine ilişkin süreci dondurmalıdır" dedi. Türkiye ve Somali'deki tepkileri din ile şiddetin bağdaştırılması biçiminde sunduğu gözlenen Volonte, açıklamasında şu ifadeye de yer verdi:"Türkiye ve Somali mahkemeleri tarafından, Papa'nın konuşmasını okumaksızın eleştiri yapmaları son derece anlamlıdır. Görülen o ki her iki ülke de, İslam'ın yayılması için şiddet kullanılmasının gerekli olduğu kanaatinde". Volonte, Papa'ya yönelik eleştiri ve tepkilere Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve İtalya'daki merkez sol iktidarın lideri Romano Prodi tarafından sessiz kalınmasını da eleştirdi. Volonte, "Barroso'nun halen uyuyor olması vahim bir durum. Prodi'nin Papa konusunda suskun kalması bir skandaldır" dedi.

HDMDB Genel Başkanı Rocco Buttiglione ise Papa'nın yanlış anlaşıldığını ileri sürerek, şöyle konuştu:"Papa'nın söylemek istediği şey şudur: Hristiyanlık, özgürlük ile hakikati beraber değerlendirirken, sekülerleşmiş Batı ise hakikatte yeri olmayan bir özgürlük istiyor. İslam fanatizmi ise hakikati dayatmak istemekte; hakikati kabul etmeyeni de lanetlenesi bir sapkın olarak görüp kafasını kesmektedir".

Prodi: Bu konuda polemik yapılamaz

talya Başbakanı Romano Prodi, Papa 16. Benediktus'un Almanya'daki konuşmasında Hz. Muhammed hakkında kullandığı ifadelerin ardından ortaya çıkan gerilim konusunda ilk kez bugün konuştu. Resmi bir ziyaret için Çin Halk Cumhuriyeti'nde bulunan Prodi, Vatikan kanalıyla Papa'nın yanlış anlaşılmaktan dolayı üzüntü duyduğunu açıklamasının ardından, konuyu tartışmaya gerek kalmadığını belirtti. İtalyan haber ajansı ANSA'nın haberine göre Prodi, "Papa sözlerinin gerçek anlamını açıkladı, bu konuda polemik yapılamaz" demekle yetindi. Konuya ilişkin değerlendirmesinde dinler arası diyaloğa da değinen Prodi, "Dinler arası diyalog ve her makama saygı, önemli konulardır. Din şiddetin bahanesi olamaz. Dolayısıyla tüm dinler, karşılıklı olarak bir arada yaşamak ve dünyada barış için gayret göstermelidirler" diye konuştu.

İtalyan İmar Bakanı: Papa bizzat özür dilemelidir

İtalya'daki merkez sol koalisyon bünyesindeki Değerler İtalyası Partisi'nin lideri ve İmar Bakanı Antonio Di Pietro, İslam dünyasındaki tepkiler sonrasında, Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un Müslümanlardan bizzat özür dilemesi gerektiğini söyledi. 16. Benediktus'un Almanya seyahati sırasında Hz. Muhammed hakkında kullandığı ifadelerin İslam dünyasıyla ciddi bir gerilimi beraberinde getirdiğini belirten Di Pietro, "Papa, bizzat özür dilemelidir. Bu mesele bir sözcüye havale edilemez" dedi.

Vatikan tarafından yapılan açıklamaları yeterli bulmayan Di Pietro, gerilimin giderek tırmanma eğiliminde olduğuna da işaret ederek, "Böylesine hassas bir dönemde, Papa dahil olmak üzere hiç kimse, zaten patlamaya hazır durumun alevlenmesine neden olabilecek beyanatlarda bulunabilme hakkına sahip değildir" diye konuştu. Di Pietro, Papa'nın kullandığı ifadeleri "ateşe benzin dökmek" olarak nitelemesinin ardından, sözlerini şöyle sürdürdü: "Papa, sözleriyle ateşe benzin dökmüştür. En azından Hristiyan merhameti gereği, özür dilemesi ve de gerekli açıklamayı yapması gerekir. İsa, İncil'de diğer yanağını uzatmayı öğütlemiştir. Papa bu konuda örnek olması gereken birinci kişi konumundadır. Gerekli açıklama bizzat Papa tarafından yapılmalıdır. Bu iş, bir sözcünün eline bırakılamaz. "

NYT: Papa, derin ve ikna edici biçimde özür dilemeli

Amerikan The New York Times gazetesi, İslam'a hakaret içeren sözler sarf eden Papa 16. Benedikt'in "derin ve ikna edici" biçimde özür dilemesi gerektiğini yazdı. The New York Times gazetesi'nde bugün yayımlanan editoryal yazıda İslam'la şiddet arasında bağ kuran Papa 16. Benedikt'in Müslümanlara saldırdığı ifade edildi. Gazete, Papa'nın derin ve ikna edici biçimde özür dileyerek sözlerin aynı zamanda iyileştirici etki de yaptığını göstermesi gerektiğini savundu. Vatikan tarafından Papa'nın diyalog yanlısı olduğu ve İslam'a saldırmak niyetinde olmadığı şeklinde bir açıklama yapılmıştı. Papa'nın bu açıklamalarının ilk olmadığını vurgulayan N. Y Times, 2004 yılında Vatikan'ın üst düzey din bilginlerinden biriyken Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusundaki açıklamalarını hatırlattı.

Joseph Alois Ratzinger (Papa 16. Benedikit), Müslüman Türkiye'nin Avrupa Birliği değerleriyle 'kalıcı bir tezat' teşkil ettiğini söylemişti. Dünyanın her papanın sözlerini dikkatle dinlediğini belirten gazete, en büyük korkusu tek tip Katolik kimliğin kaybolması olan Papa 16. Benedikt'in hoşgörü ve inançlar arası diyalog için en iyi seçim olmadığını savundu. N. Y Times; Papa'nın kasten ya da dikkatsizliği nedeniyle dünyaya acı yaymak yerine, derin ve ikna edici biçimde özür dileyerek sözlerin aynı zamanda iyileştirici etki de yaptığını göstermesi gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48