banner39

İtalya'dan gelen tırda 422 kilo domuz eti yakalandı

İtalya'dan yola çıkan ve domuz etinden yapılan yüzlerce et ürünü ve makine parçası taşıyan TIR, İstanbul'da yakalandı.

Arşiv 01.04.2009, 13:24 01.04.2009, 13:24
İtalya'dan gelen tırda 422 kilo domuz eti yakalandı

Gümrük görevlilerinin "ince" çalışmasının ürünü olan operasyon İtalya gümrük görevlilerini hayrette bıraktı. Çünkü, son kontrolleri yapılan TIR'a daha sonradan nasıl kaçak mal yüklendiği, Türkiye'deki kontrollere kadar anlaşılamadı. Domuz eti ve ürünlerinden yapılan tonlarca domuz etinin araca yükleniş biçimi filmlere konu olacak cinsten.

İstanbul Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü'nün Kaçakçılık, İstihbarat, Narkotik Gümrük Müdürlüğü ekipleri İtalya'dan deniz yoluyla yola çıkacak TIR'la ilgili önemli bir istihbarat alınca harekete geçti. Gümrek görevlileri Pendik Limanı'na gelen Ro-Ro gemisinden gümrük alanına alınan iki dorseli TIR'da arama yaptı. 30 Mart 2009 tarihinde yapılan operasyonda aracın evraklarında yükünün "kargo ile taşınan ev eşyası" olduğu belirlendi. Ancak araçta yapılan aramada yaklaşık 1 tonluk makine parçası ile gıda maddeleri ele geçti.

Olayın farklı beyandan kaynaklanan kaçakçılık olduğu ortaya çıksa da gümrük görevlilerinin dikkatini gıda maddeleri çekti. Çünkü gıdalar arasında yüzlerce kiloluk sucuk, sosis, salam gibi et ürünleri de yer alıyordu. Bunun üzerine uzman ekiplerin yardımına başvuruldu. Gıda uzmanlarının belirlemeleri sonucunda araçta tam 422 kilo ağırlığında domuz eti olduğu belirlendi. Son kullanım tarihi bitimine çok az bir zaman kalmış 47 adet 241 ml. şişelerde zeytinyağı, 166 kg peynir, 67 kg salam ele geçirildi. Ele geçirilen et ürünlerinin domuz etinden üretildiği ortaya çıktı. Araç sürücünün verdiği bilgilere göre domuz etlerinin İstanbul'daki gayrı müslim vatandaşların gittiği restoranlara verilmek üzere getirildiği belirlendi. Araçtaki yaklaşık 1 ton ağırlığındaki makine parçalarının ise Avrupa'da hurdaya çıkan ancak Türkiye'de yedek parça olarak değerli olan ürünlerden oluştuğu tespit edildi. 816 parçalık makine parçalarının kullanılmış krank mili, motor üst kapağı, şanzıman, piston, aks, dinamo, yakıt deposu beyni, tesisat kablosu ve oto aksamı olduğu belirtildi. 34 URM 06 plakalı araca el koyan yetkililerin belirlemelerine göre ele geçrilen eşyanın gümrüklenmiş değerinin 110 bin TL olduğu ifade edildi.

İTALYANLAR ŞAŞKIN, KONTROLÜ YAPILAN TIRA O MALZEMELER NASIL YÜKLENDİ?

İtalya'daki gümrük limanında yüklemesi yapıldıktan sonra son kontrolü yapılan araç, "güvenlik kontrolünden geçirildi" anlamı taşıyan özel bir çelik halat ile çevrelendi. Bu sayede araca başka bir malzeme bindirilmesinin önüne geçilmiş oluyordu. Ancak İtalya'daki limanda ya da liman dışındaki bir noktada kaçakçılar tarafından "ince" bir işçilik yapılarak çelik halatın görünmeyen bir bölümü açılarak buradan araca makine parçaları ve gıda malzemeleri dolduruldu. Dikkat çekmemesi için de kesilip açılan yer cıvata ile yeniden tutturuldu. Bu sayede hiçbir gümrük görevlisinin dikkati çekilmemiş oldu. Evrak kontrolünün ardından Ro-Ro gemisine alınan TIR, Türkiye'ye doğru yola çıktı.

Gümrük görevlileri tarafından ifadesi alınan TIR sürücüsü İsmail A. Pendik Adliyesi'ne sevk edildi. Konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği, malın asıl alıcılarının kimler olduğu araştırılıyor.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?