İtalyan Bakan Frattini: Vahim hata yapıldı

İtalya Dışişleri Bakanı Frattini, "İsrail'e vahim bir hata yaptıklarını söylemek durumundayım. Bu hata mutlaka telafi edilmelidir" dedi.

İtalyan Bakan Frattini: Vahim hata yapıldı


İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemileri hedef alan saldırısıyla ilgili soruşturma açılması gerektiğini söyledi.

Frattini, İtalya ile İsrail'in "dost" olduklarını hatırlatarak, "Dostluk hem ayrıcalık hem sorumluluk demektir. Sözümüzün dinlenilir olma ayrıcalığından hareketle, ne düşündüğümüzü açıkça söyleme sorumluluğumuzu da yerine getirmeliyiz. İsrailli dostlarımıza bugün vahim bir hata yaptıklarını söylemek durumundayım. Bu hata mutlaka telafi edilmelidir" dedi.

Frattini'nin yazılı açıklamasında, Gazze'ye insani yardım taşıyan gemiye İsrail tarafından düzenlenen saldırıyla ilgili olarak şu cümleler yer aldı:

"Protestolara -en rahatsız edici olanları da dahil-, asla silahla karşılık verilmemelidir. Hiçbir şey insan hayatından daha değerli olamaz. Barış istemeyenler, barışın yaklaştığı her an ateşi körüklemeyi yeğliyorlar. Yaşanan bu son vahim kazayı da kendi amaçları uğruna kullanmak isteyenler olacaktır. Dolayısıyla olay, hızlı bir soruşturmayla en kısa sürede aydınlatılmalıdır."

Öte yandan İtalya'daki haber ajansları, saldırıya uğrayan gemide bulunan İtalyan vatandaşlarının sayısının 26 değil 6 olarak değiştirdi.

 

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 20:25
banner53
YORUM EKLE

banner39