İtalyan istihbaratı 200 AB'li yargıcı fişledi

İtalyan istihbaratının bir çok Avrupa ülkesinde 200 yargıç hakkında casusluk yaptığı ortaya çıktı.

İtalyan istihbaratı 200 AB'li yargıcı fişledi

İtalyan istihbaratının eski Başbakan Silvio Berlusconi döneminde bir çok Avrupa ülkesinde 200 yargıç hakkında casusluk yaptığı ortaya çıktı.

3 Fransız yargıcın da gözetime alınmasına tepki gösteren Fransa Yargıçlar Sendikası, hükümeti bu ‘’istikrarsızlaştırma’’ girişimlerine karşı sert tepki göstermeye çağırdı.

Solcu bir sendika olan Fransa Yargıçlar Sendikası (SM) yaptığı açıklamada Berlusconi hükümeti döneminde (2001 ve 2006 arası) İtalya istihbarat servislerinin (Simsi) üç Fransız yargıcı hakkında casusluk yaptığını belirtti. SM, bu tür uygulamaların bir Avrupa ülkesinde yaşanıyor olmasına tepki göstererek, Fransız makamlarını bu ‘’istikrarsızlaştırma’’ girişimlerine sert karşılık vermesini istedi.

Bu durumu Adalet Bakanı Rachida Dati’ye soracaklarını belirten SM, ‘’hükümetin bu olay karşısındaki tavrını bilmek istiyoruz’’ dedi. Geçtiğimiz hafta İtalya Yargıçlar Yüksek Kurulu (CSM) tarafından yayımlanan belgeler, Sismi’nin Avrupa’nın birçok ülkesinde yargıçları gözetim altına aldığını gösteriyor.

Bu casusluk faaliyetlerinin özellikle Fransa, İspanya ve İngiltere’yi ilgilendiriyor. İstihbarat servislerinin casusluk faaliyetlerine ilişkin Roma Savcılığı adli soruşturma başlattı.

12 ÜLKEDE CASUSLUK

2006 yılında el konulan gizli dokümanları gösteren CSM, Sismi’nin Berlusconi hükümetinin istikrarını güvenceye almak amacıyla bu faaliyetlerde bulunduğunu kaydediyor. Fransa Yargıçlar Sendikası ise üç yargıcın izlenmiş olabileceği ve elektronik mektuplarına el konulmuş olabileceğini ifade ediyor.
Haklarında casusluk yapıldığı belirtilen yargıçlar şöyle: Solcu Avrupa Yargıçlar Derneği (Medel)’de yer alan Patrice de Charette, Roma’da eski Fransız irtibat yargıcı Emmanuel Barbe ve Yargıçlar Sendikası’nın İtalyan bir yargıçla evli olan eski başkanı Anne Crenier.

SM, İtalyan CSM’nin bilgileri ışığında İtalyan gizli servislerinin, 12 ülkede 200’ü aşkın yargıcın telefon numaraları, mailleri, adresleri ve isimlerini listelediğini kaydediyor. Ele geçirilen bir notta ise Medel derneğinin iç tartışmalarına ilişkin detaylı elektronik bir liste oluşturulduğu belirtiliyor.

SM, ‘’bu notların içerdiği saçma ve paranoyak doğrulamaların ötesinde, gizli servislerin tüm legal çerçeve dışında, en azından yargıçların faaliyetlerini gözetleme ve dosyalamada kendilerine yetki tanındığına inandığı görülüyor’’ tepkisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2007, 19:07
YORUM EKLE

banner33

banner37