banner39

İtalyan Müslümanlar depremzedelere yardıma koştu

200'den fazla kişinin öldüğü depremde yıkılan çok sayıda bina arasında kiliseler de bulunuyor.

Arşiv 08.04.2009, 13:57 08.04.2009, 17:23
İtalyan Müslümanlar depremzedelere yardıma koştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalya'nın Abruzzo bölgesinde meydana gelen şiddetli depremin ardından İtalyan Müslümanlar, deprem mağdurlarının yardımına koştu.

Depremde onlarca kişi ölürken binlerce kişi evsiz kaldı.

Yerel Müslüman cemaati sözcüsü Mustafa Badstami, AKI haber ajansına, "Hastanelerde kana ihtiyaç olduğunu duyduk. Kan bağışı için bölgemdeki Müslümanları koordine ediyorum." dedi.

Deprem mağdurlarına yardım etmek ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Müslümanların çalışmalara katıldığını söyleyen Mustafa Badstami, "Bölgemdeki Müslümanlara deprem mağdurlarını her türlü yardımı yapmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

Abruzzo'nun başkenti L'Aguila'da 6 Nisan'da 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi, deprem çevredeki şehirleri de etkiledi.

Deprem İtalyanları uykuda yakaladı ve çok sayıdaki bina yerle bir oldu. Depremde yıkılan binalar arasında kiliseler de var.

Yer sarsıntısında 207'den fazla kişi ölürken, 1500'den fazla kişi yaralandı. Hala 34 kişi kayıp. 30 bin ila 40 bin kişi evsiz kaldı.

Haberleşme ağının hasar görmesi sebebiyle bölgedeki Müslümanlar ve İslami kuruluşların depremde ne kadar zarar gördükleri konusunda tam bilgi sahibi olamadığını söyleyen Badstami, "Söyleyebileceğim. Teramo eyaletindeki San Nicolo'daki cami zarar görmedi. Depremde Müslümanlardan ölen ya da yaralanan olduğu konusunda henüz bir bilgi sahibi olmadık. Avezzano bölgesi çevresindeki camiler için de aynısını söyleyebiliriz." dedi.

İtalya'da 1.2 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların 20 bini sonradan Müslüman olan İtalyanlardan meydana geliyor.


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?