banner15

İtalyan papazın sır ölümü ve misyoner merkezinde çıkan ilginç mektubu

Trabzon'da silahlı saldırı sonucu ölen papaz Andrea Santore'nin, cinayetin işlendiği Santa Maria Kilisesi'nde yaklaşık 2,5 yıldan beri "Ortadoğu'ya pencere" adlı bir proje üzerinde çalışmakta olduğu belirtildi.

İtalyan papazın sır ölümü ve misyoner merkezinde çıkan ilginç mektubu

İtalya'daki haber ajanslarında yer alan bilgilere göre, Roma'daki Katolik misyoner kuruluşlarından biri konumundaki "Don Orione Hizmeti"ne (DOH) bağlı bir rahip olarak Trabzon'a giden Papaz Santore, "Ortadoğuya Pencere" adını verdiği bir projeyi hayata geçirmek için çalışmaktaydı.

Türkiye'de İskenderun'da görev yapmakta olan Katolik yetkililerden Piskopos Luigi Padovese, cinayetin kendilerinde büyük bir teessür yarattığını belirtti. Cinayet sonrasında, Papaz Santore'nin bağlı bulunduğu misyoner kuruluşu DOH tarafından da bir taziye mesajı yayımlandı.

Mesajda, "Mesih'in İncil'inin kahraman tanığının yaşamını yitirmesi vesilesiyle, maktulün ailesine ve de Roma bölgesinin yetkilisi Kardinal Camillo Ruini'ye taziyelerimizi sunuyoruz" denildi.

Roma Katolik Kilisesi'ne ait Pastoral Misyonerlik Merkezi adlı kurumun resmi internet sayfasında ise, Trabzon'da yaşamını yitiren Papaz Santore'nin bir mektubu yayımlandı.

Mektubunda, "Ortadoğu ve Batı arasında, İslam, Yahudilik ve Hıristiyan kiliseleri arasında bir pencere kurmayı düşlüyorum. Bu çerçevede bir pencere yani iletişim ve buluşma mekanı haline gelmeliyiz" diyen papaz Andrea Santore, Hıristiyanlığın doğuşuna beşiklik etmiş olan Ortadoğu'nun günümüzde Hıristiyanlığı yeniden tanıtmak gerektiğine değinerek, "Ortadoğu'ya Pencere" adlı kültürel projesinin amaçlarını şu sözlerle özetliyor:

"Doğu ile Batı arasında bir manevi mübadelenin ne denli önemli ve mümkün olduğunun farkındayım. Tanrı'nın zenginlik ve kapasitesini insanoğluna bildirmesi, büyük bir 'kutsal toprak' olan Ortadoğu'da gerçekleşmiştir. Tanrı'nın buradan yaydığı ışık sayesinde, Batı olarak bizim dünyamız da aydınlanmıştır. Ama Ortadoğu'nun karanlık yönleri, kendine özgü boşlukları ve genelde trajik sorunları da var. Dolayısıyla İncil'in tarih sahnesine çıkmış olduğu bu topraklara yeniden ekilmesi, Mesih'in yola çıkmış olduğu bu topraklardaki insanlara yeniden önerilmesi gerekiyor".

Trabzon'da silahlı saldırıda yaşamını yitiren Papaz Santore, 7 Eylül 1945'te Latina'ya bağlı Priverno'da dünyaya gelmişti. 18 Ekim 1970'te rahip olan Santore, 2000 yılından bu yana Türkiye'de görev yapmaktaydı. (A.A.)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48