banner15

İtalyan senatörden Papa'ya destek

Benediktus'un sözlerinin İslam dünyasında tepkiyle karşılanması, İtalya'da Calderoli'yi rahatsız etti.

İtalyan senatörden Papa'ya destek

Calderoli, yaptığı açıklamada, Türkiye'den Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu dahil olmak üzere Müslüman yetkililerin tepkilerini, "saldırgan ve öfkeli" diye niteleyerek, "Ilımlı İslam diye bir şey yok. Dün karikatürleri bahane ediyorlardı, şimdi de Papa'yı bahane ediyorlar" dedi.

Papa'nın İslam'ı dini yayma yöntemi olarak şiddeti kullanan bir "kılıç dini" gibi tasvir eden sözlerini, "diyalog için uzatılmış bir el" diye yorumlayan Calderoli, "Avrupa'da Fransa ve Almanya'daki Müslüman cemaatlerin yetkililerinin, Türkiye Diyanet İşleri Başkanı gibi şahsiyetlerin Papa'nın sözlerine saldırgan ve öfkeli tepkiler de bunu gösteriyor. Papa'nın İslam konusundaki sözleri, aslında barış öncelikli bir diyalog için uzatılmış bir el konumundaydı" diye konuştu.

Calderoli, Pakistan parlamentosu oturumunda Papa'nın sözlerinin kınanmasını da eleştirdiği değerlendirmesini, şu sözlerle sürdürdü:

"Müslümanlar bu kez de, bir tokatla karşılık verdiler. Saldırgan ve öfkeli tepkiler Müslüman din adamlarıyla da sinirli kalmadı. Bugün Pakistan'da parlamentoda alınan bir kararla da Papa'nın sözleri kınandı ve İslam'dan resmen özür dilemesi istendi. Bu da İslam ülkelerinde din ile siyasetin birbirinden ayrılmaz olduğunu gösteriyor."

Calderoli, İtalya'da Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez-sağ hükümette bakanlık yaptığı sırada, İslam dünyasında rahatsızlığa yol açan karikatürlerin yer aldığı bir tişört giymesi nedeniyle Müslümanlardan kendisinin de tepki gördüğünü hatırlatarak, "Dün, Danimarka'daki gazetelerde yayımlanan, benim de tişörtümde taşımış olduğum karikatürler bahane olarak kullanılmıştı. Bugün ise Papa'yı bahane ediyorlar. Papa'nın tek suçu, uzlaşıcı bir mesajla onlara el uzatmış olması. Müslümanlar din gerekçesiyle her fırsatta çatışma için kıvılcım çakma peşindeler" dedi.
Kuzey Birliği Partisi'ne mensup bir senatör olan Calderoli, İtalya'da Senato Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.
Calderoli'nin, Berlusconi'nin iktidarda olduğu dönemde karikatürlü tişört giyme eylemi, Müslüman dünyada yol açtığı tepkiler neticesinde, bakanlık görevinden istifa etmek zorunda kalmasıyla sonuçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48