banner39

İtalyanların idam hassasiyeti nuksetti

İtalya Başbakanı, Saddam’ın idamının ardından tüm dünyada idamın yasaklanması için BM’de kampanya başlatacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İtalyanların idam hassasiyeti nuksetti

İtalyan diktatör Mussolini’nin torunu sağcı milletvekili Alessandra Mussolini, Saddam’ın idamını “iğrenç” ve “utanç verici” olarak nitelendirirken, Irak savaşının büyük destekçilerinden eski başbakan Berlusconi de, idam için “siyasi ve tarihi bir hata” dedi.

Tepkilere kızan Irak hükümeti ise, Mussolini’nin Milan kentindeki bir meydanda ayaklarından asıldığını anımsattı.

İtalya’nın Irak devrik lideri Saddam Hüseyin’in dünyada tepki yaratan idamına yönelttiği yoğun eleştiriler, Irak hükümetini kızdırdı. Başbakan Romano Prodi, küresel idam yasağı için BM’de kampanya başlatacağını bildirirken İtalyan diktatör Benito Mussolini’nin torunu sağcı milletvekili Alessandra Mussolini, Saddam’ın idamını “iğrenç” ve “utanç verici” olarak nitelendirdi. Eski Başbakan Silvio Berlusconi de, “siyasi ve tarihi hata” dedi.
Başbakan Romano Prodi, hiçbir suçun bir kişinin diğerini öldürmesini haklı göstermeyeceğini söylerken halen BM Güvenlik Konseyi’nin 10 daimi olmayan üyelerinden biri olan İtalya, BM’de küresel idam yasağı için kampanya başlatacak.
İngiliz yayın kurumu BBC bu konudaki haberinde de, İtalya’nın 1994 ve 1995 yıllarında BM’ye ölüm cezasının askıya alınmasına ilişkin öneriler sunduğunu anımsattı.
Bu arada, İtalya’da Saddam’ın asılmasına hem sağdan hem soldan büyük tepki geldi. Irak savaşının büyük destekçilerinden eski Başbakan Silvio Berlusconi de, Saddam’ın idamı için “siyasi ve tarihi bir hata” dedi.
İtalyan diktatörü Benito Mussolini’nin torunu sağcı milletvekili Alessandra Mussolini ise, tartışmalara katılarak Saddam’ın idam edilmesini “iğrenç” ve “utanç verici” olduğunu söyledi.
Öte yandan, Vatikan’ın yayın organı L’Observatore Romano da, Saddam’ın yaşamının son anlarının bir şova dönüştürülmesini temel bir insan hakkı ihlali olarak nitelendirdi.
Irak hükümeti ise, İtalya’dan gelen yoğun eleştirilere kızarak İtalyan diktatörü Benito Mussolini’nin öldürüldükten sonra Milan’daki bir meydanda ayaklarından asıldığını anımsattı.
1922-1943 yılları arasında İtalya’yı yöneten Mussolini, İkinci Dünya Savaşının son döneminde 1945 yılında müttefiklerin İtalya’yı işgal etmesinin ardından metresi ile birlikte Avusturya’ya kaçmaya çalışırken Komünist direnişçilerince yakalandı. Vurularak öldürülen Mussolini’nin cesedi, daha sonra Milan kentindeki bir meydana ayaklarından asıldı.(ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?