İthal et haftaya geliyor

Devlet Bakanı Çağlayan, İthal etin haftaya geleceğini ve kesimlere eşlik edeceklerini söyledi.

İthal et haftaya geliyor

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ilk et ithalatının 1 hafta içinde gerçekleşeceğini söyledi. Çağlayan, Et ve Balık Kurumu'nun (EBK) da gerekli kombinelere sahip olduğunu bildirdi. 
Dış Ticaret Müsteşarlığı Uğur Ercan Toplantı Salonu'nda, Gaziantep'te düzenlenecek olan 'Irak ve Komşu Ülkeler Fuarı' hakkında basın toplantısı düzenleyen Bakan Çağlayan, gazetecilerin sorusu üzerine et ithalatına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi verdi. EBK'ya 31 Aralık 2010 tarihe kadar ithalat izni verildiğini belirten Bakan Çağlayan, bu kapsamda 16 bin ton canlı sığır ve 7 bin 500 ton et ithalatına izin verildiğini kaydetti. İthalatla, et fiyatların normal seviyeye çekilmesinin amaçlandığını vurgulayan Çağlayan, "Amacımız, spekülatörleri ortadan kaldırıp, Türk halkına eti gerçek fiyatından yedirmektir" dedi.

Bakan Çağlayan, et ithalatından ne üreticinin, ne tüketicinin zararlı çıkmayacağını belirterek, artan et fiyatı karşısında EBK aracılığıyla piyasayı regüle etme durumunun ortaya çıktığını anlattı. Daha çok canlı hayvan ithalatı, gerek duyulması halinde ise et ithal oluncağını belirten Çağlayan, bunda da 'helâl gıda' esasının dikkate alınacağını, gerektiğinde EBK elemanlarının kesimlere refakat edeceğini vurguladı. Çağlayan, EBK'nın gerekli kombinelere sahip olduğunu ve ilk ithalatın 1 hafta içinde 
gerçekleşeceğini bildirdi.

Bir gazetecinin et ithalatına ilişkin 'endişeler' bulunduğunun hatırlatması üzerine Bakan Çağlayan, bu konuda endişeye gerek olmadığını ifade ederek, böyle bir düşüncenin kendisini rahatsız ettiğini söyledi. Bu tür iddiaların spekülatörler tarafından çıkarıldığını vurgulayan Bakan Çağlayan, bu konuda en ufak bir taviz verilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. 

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2010, 16:45
banner53
YORUM EKLE

banner39