banner39

İthal hayvan için kuyruk

Et fiyatları yanında besi hayvanı fiyatını da dengelemek için 4 bin ton besilik hayvan ithalatı amacıyla ihale açan EBK'ya talep patlaması yaşanıyor. ...

Arşiv 11.06.2010, 11:43 11.06.2010, 11:43
İthal hayvan için kuyruk

Et fiyatları yanında besi hayvanı fiyatını da dengelemek için 4 bin ton besilik hayvan ithalatı amacıyla ihale açan Et ve Balık Kurumu'na (EBK) talep patlaması yaşanıyor. 14 Haziran'da yapılacak ihale öncesi, EBK'ya şimdiye kadar gelen talep 120 bin başı geçti. İthal hayvanların dağıtım şartlarını belirleyen kurum, başvuruları 30 Haziran'a kadar kabul edecek.
Başvuruların 200 bin başı geçmesi beklenirken, ithal besi hayvanı alabilecekler, başvurunun fazla olması nedeniyle noter huzurunda çekilen kura ile belirlenecek. Yaklaşık 200 bin adetlik başvuru beklentisine karşın, EBK'nın ithalat şartnamesinde belirtilen ağırlıklar dikkate alındığında, ithal edilecek besi hayvanı sayısı 15 bin ile 23 bin arasında olacak.
Yetkililer, başvurunun fazla olmasının, ithal edilecek hayvanların fiyatının düşük, et veriminin ise yüksek olmasından kaynaklandığını belirtiyorlar. Besicilerin, birkaç ay öncesine kadar kilosu 12 liradan besi hayvanı alarak ahırına koyduğunu anlatan yetkililer, ithal edilecek hayvanların satış fiyatının ihaleden sonra belirleneceğini, ancak her halükârda 12 liranın çok altında olacağını söyledi.
 
BEŞ AY BESİDE TUTULACAK


Başvurusu uygun bulunan ve kura çekilişi sonucunda hayvan almaya hak kazananlar, hayvan alım bedellerini peşin olarak yatıracak. Bu isteklilerden ayrıca, hayvanları 5 ay süreyle beside tutacaklarına dair taahhütname alınacak. Kontroller sırasında malların başvuru formunda belirtilen adreste bulunamaması halinde, alıcı tarafından verilen taahhütname gereğince yasal işlemlere başlanacak. Belgelerini 30 Temmuz'a kadar getiremeyen isteklilerin talepleri geçersiz sayılacak.
Başvuru talep formunda belirtilen miktar ne olursa olsun, kurada almaya hak kazananlara, en az 20, en fazla 250 baş hayvan verilecek. Malların tesliminden sonra, alıcı sigorta yaptıracak.
 
İHALE YABANCI ŞİRKETLERE AÇIK

EBK'nın 4 bin ton besi hayvanı ithalatı için açtığı ihalede teklifler, 14 Haziran günü saat 14.00'te alınacak. İthalat, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Norveç, İzlanda, ABD (Teksas, Alabama ve Washington eyaletleri hariç), Brezilya (Parana bölgesi hariç), Yeni Zelanda, Avustralya, Uruguay ve Arjantin'den yapılabilecek. İhale kapsamında, en fazla 12 aylık, 160-280 kg ağırlığında erkek dana ithal edilecek. İhaleye sadece yabancı firmalar katılabilecek. Diğer taraftan, ihaleye oldukça yoğun katılım bekleniyor. EBK'nın daha önce açtığı kasaplık hayvan ithalatı ihalesinin büyük bölümünü üstlenen Ürdün merkezli Khaled Hijazi&Ghosheh Ltd. Co firması ile 3 yılda Türkiye'ye özel sektöre 6 bin civarında hayvan ithal eden Avustralya merkezli bir Türk şirketi olan Net-Trans Pty. Ltd. firmasının Türkiye'de faaliyet gösteren şirketi Austock Exports Türkiye'nin (AET) yetkilileri, ihaleye katılacaklarını ifade ettiler.

Kaynak / aa

Yorumlar (1)
şinasi torun 12 yıl önce
ben bir köylü çocuğu olabilirim amabenim milletvekili ne dayım var ne amcam var bununiçinde o ital hayvanlardan bizim almamız devede kulak misali bilmem anlatabildimmi çok yetkili arkadaşlarıma kısabir misal benim bi tanıdığım 50adet form gönderdi biri çıkmassa birine çıkar elbet diye burada çoğu 50kişinin hakkı tepiliyor bunun çözümü ne olacak pekı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?