banner39

İtirafçı Abdulkadir Aygan iade edilebilir

İsveç yargısı eski JİTEM elemanı Abdülkadir Aygan'ın iadesi talebine ilişkin mütalasını tamamladı. Savcılık iadeye yeşil ışık yaktı.

Arşiv 06.10.2009, 07:57 06.10.2009, 07:57
İtirafçı Abdulkadir Aygan iade edilebilir


Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı 21 Ağustos 2008 tarihinde 11 yıl JİTEM'de operasyon elemanı ve raportör olarak çalışan Aygan'ın iadesi için başvuruda bulunmuştu. JİTEM davasına bakan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Aygan'ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında 15 Ocak 2008 tarihinde çıkardığı tutuklama kararı iade talebine gerekçe gösterildi. Tutuklama kararında Aygan, "devletin ve ülkenin bütünlüğüne karşı suç işlemekle" suçlanırken, 20 Eylül 1992 tarihinde Diyarbakır'da öldürülen Kürt yazar Musa Anter cinayetine ve Orhan Miroğlu'nun yaralandığı saldırıya katıldığı belirtildi. Türkiye, Abdülkadir Aygan'ı 'Aziz Turan' ismiyle talep etmişti.

AYGAN: HAYATIM TEHLİKEDE

İsveç savcıları tarafından hazırlanan mütalaada, Aygan'ın 21 Kasım 2003 tarihinde İsveç'e gelip Cemil Kadir Aygan ismiyle iltica talebinde bulunduğu, 1 Kasım 2005 tarihinde de korunmaya ihtiyacı olduğundan dolayı oturma izni aldığı belirtildi. Türkiye'nin talebi üzerine Aygan'ın 28 Ocak 2009 tarihinde gözaltına alındığı iki gün sonra ise polise görünme yükümlülüğü ve seyahat yasağı getirilerek serbest bırakıldığı kaydedildi. Aygan'ın iade talebine karşı çıktığı ve kendisine yöneltilen suçu inkar ettiği belirtilirken, iade edilmesi durumunda öldürüleceğini savunduğu iddianamede yer aldı. Aygan'ın anlatımına göre, 1975-85 yılları arasında PKK'da aktif rol aldığı, 1990-2001 yılları arasında ise Jandarma İstihbarat Teşkilatı JİTEM'de tercüman ve koruma olarak görev yaptığı ifade edildi.

SAVCILIK: DELİLLER YETERLİ DEĞİL

İsveç savcılığı, Türkiye'nin iade talebini, tutuklama kararının dayandırıldığı kanıtlar bakımından yeterli bulmasa da iade yasasının 6., 7. ve 8'inci bentleri ile Avrupa Sözleşmesi'ne göre engel olmadığı yönünde görüş bildirdi. Bununla birlikte Aygan'ın Musa Anter cinayeti ile suçlandığı, ancak Türkiye'den gönderilen mevcut deliller incelendiğinde bu suçu işlediğine dair kanıt olmadığı ileri sürüldü. Bununla birlikte, Aygan'a isnat edilen suçun İsveç kanunlarındaki karşılığının "cinayete yardım veya cinayete sebep olma" olduğu ve bu tür eylemlerin cezalarının en az bir veya üstü hapis cezası gerektirdiği bu nedenle de iade yasasının 4'üncü bendine göre engel teşkil etmediği kaydedildi. Yargıtay başsavcısının mütalaası doğrultusunda İsveç Adalet Bakanlığı önümüzdeki günlerde Aygan'ın iadesiyle ilgili kesin kararını verecek.

Aygan JİTEM'in faaliyetleri hakkında pek çok itirafta bulundu. Gösterdiği adreslerde JİTEM tarafından kaçırılıp öldürülen şahısların cesetleri çıktı. 2004 yılında Murat Aslan'ın cesedi Silopi'de, 2009 yılında ise Hasan Ergül'ün cesedi Elazığ'da Aygan'ın tarifleri doğrultusunda bulundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da geçtiğimiz ay, JİTEM'in bölgedeki faaliyetleri ile ilgili bir dizi soru hazırlayarak cevaplaması için Aygan'a gönderdi.

Kaynak: ZAMAN

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?