İTO Başkanı Yalçıntaş: İstihdam politikasına odaklanalım

İTO Başkanı Yalçıntaş, ulusal istihdam projesine odaklanacaklarını söyledi.

İTO Başkanı Yalçıntaş: İstihdam politikasına odaklanalım


Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

İstanbul Ticaret Odası(İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ‘İstihdamdaki toparlanmanın beklenenden hızlı gerçekleştiği’ açıklamasının memnuniyet verici olduğunu belirterek, “İstihdam sanayiden hizmetler sektörüne doğru kayıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nde de belirtildiği gibi, yapılacak yeni çalışmaların buna odaklanması çok yerinde olacaktır” dedi.

HİZMET SEKTÖRÜ DAHA CAZİP

Yalçıntaş, “İşsizliğin düşüş trendinde olması, geçmişte hayata geçirilen düzenlemelerin meyvelerinin alındığını gösteriyor. İş alemi olarak istihdamın yapısında son dönemde yaşanan değişimi bizzat görüyoruz. İstihdam sanayiden hizmetler sektörüne doğru kayıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesi’nde de belirtildiği gibi, yapılacak yeni çalışmaların buna odaklanması çok yerinde olacaktır” dedi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mevsim Etkilerinden Arındırılmış Temel İşgücü İstatistikleri’ne dikkat çeken Yalçıntaş, mevsimsel etkilerin arındırılması sonucu oluşan verilere bakıldığında, işsizlikte geçen yılın Mayıs ayından bu yana düzenli bir düşüş yaşandığını ifade etti. Yalçıntaş, “Bu, istihdam politikalarının etkinliği bakımından önemli bir göstergedir” dedi.

TÜRKİYE’DE İŞSİZLİK AZALIYOR

İşsizliğin düşüş trendinde olmasının, geçmişte hayata geçirilen düzenlemelerin meyvelerinin alınması anlamını taşıdığını kaydeden Yalçıntaş, “Bununla birlikte ABD, Japonya ve AB’de işsizliğin artış eğilimi gösterdiği bir ortamda, bizde işsizliğin azalması, 2008 ve 2009’da alınan istihdamı korumaya yönelik tedbirlerin çok doğru olduğunu ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı. Yalçıntaş, krizin etkisinin azalmasıyla birlikte mevcut istihdamı koruyacak tedbirlerin yanına, ilave istihdam oluşturacak tedbirlerin de eklenmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Yalçıntaş, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun Haziran ayındaki toplantısında bu konunun gündeme gelmesinin faydalı olacağını belirtti. Yalçıntaş şöyle devam etti: “İşsizliğin artması, kısa vadede gerçekleşebilirken işsizliğin azalması, işin doğası gereği hep daha fazla zaman almakta ve bir süreç gerektirmektedir. Ülkemizde işsizlik verilerindeki düşme trendi geleceğe yönelik beklentilerin olumlu olduğuna işaret etmektedir. Gerek İstanbul Ticaret Odası’nın gerekse diğer kuruluşların açıkladıkları son reel kesim piyasa güven endeksindeki gelişme de bunu teyid etmektedir.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 15:13
banner53
YORUM EKLE

banner39