banner39

İTO: Vizeye daha fazla tahammül edemeyiz'

İTO başkanı Murat Yalçıntaş, AB’nin Türk işadamlarına uyguladığı vizeye artık daha fazla tahammül etmelerinin imkansız olduğunu buna son vermek amacıyla üç farklı çözüm paketi hazırladıklarını söyledi.

Arşiv 16.04.2007, 12:38 16.04.2007, 12:45
İTO: Vizeye daha fazla tahammül edemeyiz'

İstanbul Ticaret Odası (İTO), işadamlarının AB ülkelerinden vize almak için çektiği çileye kesin bir çözüm bulmak amacıyla harekete geçti.

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, AB üyesi ülkelerin Türk işadamlarına uyguladığı haksız vize uygulamasına artık daha fazla tahammül etmelerinin imkansız olduğunu belirterek üç farklı çözüm paketi hazırladıklarını söyledi.

AB’nin kendi hukukunu ve temel değerlerini hiçe sayarak Türk işadamlarına karşı uyguladığı vizeye artık daha fazla tahammül etmelerinin imkansız olduğunu ifade eden Yalçıntaş, soruna biran önce çözüm bulunmasının önemine dikkat çekti.

Konuyla ilgili AB üyesi ülkelerin yetkilileri ile görüştüklerini belirten Yalçıntaş, vize sorununu birkaç ay içinde çözmeyi umduklarını kaydetti.

VİP LİSTESİ

ABHaber’e göre, konsolosluklarla birlikte bir proje geliştiren İTO Başkanı Yalçıntaş, işadamları ve üst düzey yöneticilere yönelik hazırladıkları 3 farklı çözüm paketini şöyle açıkladı:

"1. VİP listesi. Liste, tanınmış işadamları ve üst düzey yöneticilerden oluşturulacak.

2. AB ülkeleri ile ticari bağlantıları olan şirketlerin sahipleri ve üst düzey yöneticileri için benzer kolaylık sağlanacak. Bu kişiler bir defaya mahsus olmak üzere, akreditasyona benzer bir bilgilendirmeye tabii olacak. Böylece her yurt dışına çıkışlarında rutin vize prosedürünü izlemeleri gerekmeyecek.

3. Yurtdışıyla çok bağlantısı olmayan şirket ve çalışanları kapsıyor." Yalçıntaş ayrıca, “İTO olarak bu şirketlerin kredibilitesini gösteren belgeler hazırlayacağız. Ciro bilgisi, ödediği vergi gibi şirketin ciddiyetini ortaya koyacak bu belgelerle vize başvurusu yapanlar bazı belgelerden muaf tutulacak” dedi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?