İttihatçılardan II. Abdulhamid'i düşürmek için ilginç taktik

İttihat ve Terakki Cemiyeti II. Abdulhamit'i düşürmek için ilginç bir karalama kampanyasına imza atıp bunda başarılı olmuşlardı.

İttihatçılardan II. Abdulhamid'i düşürmek için ilginç taktik

Dünya Bülteni / Tarih Servisi


İttihatçıların Abdülhamit’e karşı çıkmalarının onu sert bir şekilde eleştirmelerinin daha sonrada tahtan indirilmelerinin nedeni olarak dini hiçe saydığı, Allah’a karşı çıkması olarak göstermişlerdi. 1906’da ittihatçıların yayınladığı beyannamede Abdülhamit’in siyasetinin dinin ahkâmına mugayir olduğu söylenerek Abdülhamit’in İslam’ın ahlak anlayışını tavsiye etmek istediği iddia edilmiş. Müslümanların halifesi olmasına rağmen İslam’dan ve Müslümanlardan uzak durduğu belirtilmiş.

Mizancı Murat, Ahmet rıza başta olmak üzere İttihatçıların resmi yayın organı Osmanlı’da Abdülhamit’in dini kurallara aykırı hareket ettiği yönünde “Neizübillah”, “Hilafet-i Osmaniye Tehlikede”, “Abdülhamit’in Peygambere İsyanı” biçiminde onlarca makale yazılmış, bu makaleler din adamlarından görüşler alınarak iddialar güçlendirilmeye çalışılmış. İttihatçılara destek verenler arasında kimler yok ki, bazı Mevlevi ve Melami tarikatlar, İstanbul’un önde gelen alimleri işte bunlardan bir kaçı: Hoca kadri Efendi, Hoca Muhiddin Efendi, Ubeydullah Efendi, Hoca Şakir Efendi, Nakşibendi şeyhi Şevki Efendi, Mevlevi şeyhi Raşit Efendi, bedevi şeyhi Naili Efendi… Fransız arşivlerindeki bir belgeye göre itikatçılar tarafından kurulan Osmanlı İhtilal Fırkası “Ya Hak Ya Ölüm” imzalı bir beyanname hazırlamış (Arkivi Qender 19/59//350/13) ve Osmanlı askerlerine şöyle seslenmiştir:

“Ey askerler

Allah’ı tanımayan Hazret-i Muhammed(SAV) efendimizi tahkir eden sevgili vatanımızı Moskof’a satan, namaz kılmayan, oruç tutmayan böyle dinsiz bir padişahı muhafazada hala sebat edecek misiniz? Aklınızı başınıza alınız. Memleketlerinizdeki ayalinizle, ihtiyar babalarınıza, analarınıza acıyınız. Öpmeye kıyamadığınız çocuklarınızın, din-i mukaddesimizin düşman altında kaldığınızı görmek istemiyorsanız, silahlarınızı zalimlere Abdülhamit’e doğru çeviriniz. Abdülhamit’i tepeleyecek şican-ı ümmete yardım ediniz. Zira. Allah böyle emir ediyor.Ey ulema

Abdülhamit Kabe-i muazzamayı yad ellere verecektir. Daha duracak mısınız Ey Osmanlı, Yirmi senedir yaptığı zulümden Kuran ve hadis-i şer’iyeyi tahrif etmesinden pay biçiniz. “

Diğer bir beyannamede ittihatçılar şöyle seslenmektedir.

“Müslümanlar

Dinimizce Abdülhamit padişah ve halife değildir. İnanmayanlar kitap ve sünnete baksınlar. Cemiyetimiz ayetlerle, hadislerle hakkın peygamberin hükümete ahaliye olan emirlerini gösterdi, Abdülhamit yüz çevirdi, ezalim olduğunu, Allah’a karşı gelmekten çekinmediğini ispat etti.

Abdülhamit dini, milleti batırıyor. Kalkınız, o şeytan yaradılışındaki düzme halifeyi ve yardakçılarını da paralayınız. Ölünüz, öldürünüz Zalimler ne kadar çok olsalar da sizin için onları bir anda yerin dibine geçirmek zor değildir. Zira Hak sizdedir, Hak sizden yanadır.”
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 15:53
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
MERT
MERT - 11 yıl Önce

Hz. Ali'yi şehit edenler için rivayet edilir ki, kendilerini o kadar dindar vehmedermişler ki Hz. Ali onlara göre dinden taviz veriyor, dinin emirlerine aykırı hareket ediyormuş.

banner39