İTÜ Mühendislik yarışması

Türkiye'de İTÜ'yü ve daha sonrasında Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek mühendis adayları seçiliyor.

Arşiv 06.03.2010, 03:05 06.03.2010, 03:05
İTÜ Mühendislik yarışması


Dünya Bülteni / Zehra Gülle

İTÜ Uluslararasi Muhendislik Kulübü, Avrupa'da Board of European Students of Technology yani kısaca BEST organizasyonları arasında önemli bir yere sahip ulusal mühendislik yarışmalarından (NEC-National Engineering Competition) Türkiye ayağını “YeteNEC” adıyla gerçekleştiriyor.

İTÜ Mühendislik yarışması Türkiye'de İTÜ'yü ve daha sonrasında Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek mühendis adaylarını seçiyor. 11 Mart 2010 İTÜ Ayazağa Yerleşkesinde yapılacak olan yarışmada Mühendislik öğrencileri kendilerine verilen koşullar altında (zaman, durum, malzeme gibi) performans, maliyet ve inovasyon açısından mümkün olan en yüksek kalite ve verimi sunmak için yarışacaklar.Yarışma; 'Takım Tasarımı' ve 'Vaka Analizi' adlı iki ana kategoriden oluşuyor.

Takımlar bu iki kategoride birbiriyle yarışıp önce İTÜ'de daha sonra ise YeteNEC ile Türkiye genelinde mühendislik becerilerini göstermeye çalışacaklar. Yarışmanın ikinci gününde (12 Mart) Süleyman Demirel Kültür Merkezi`nde `Kariyer Günü ve Ödül Töreni` yapılacak.

Yarışmada birinci gelen öğrenci grubuna bir çok gencin hayali olan Avrupa'nın kapıları açılacak ve European Best Engineering Competition (EBEC)'a katılmaya hak kazanacaklar.

YeteNEC

Avrupa’nın çeşitli üniversitelerinde düzenlenen yarışmalar, bu yıl Türkiye'de ilk kez İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi tarafından düzenlenecek. Dört yerel yarışmanın birincileri sonraki aşama olarak Nisan 2010'da İzmir’de düzenlenecek olan YeteNEC'e katılıp Türkiye’nin en iyisi olmak için yarışacaklar.

EBEC (European Best Engineering Competition)

Yaratıcılık ve başarılı bir takım çalışması gerektiren bu yerel ve ulusal yarışmalarda birinci gelen öğrenci grubuna Avrupa’nın kapıları açılacak ve bu öğrenciler, European Best Engineering Competition (EBEC)'a katılmaya hak kazanacaklar. Avrupa’nın en seçkin üniversitelerinin katılacağı EBEC 2010 Ağustos ayında Romanya’da düzenlenecek.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?