banner39

İvanov: Güçlü Rusya tehdit oluşturmaz

Avrupa'ya enerji tedarik edeceklerini belirten Rusya Başbakan Yardımcısı Sergei İvanov, "Daha zengin bir Rusya tehdit oluşturmaz" dedi.

Arşiv 10.02.2008, 16:14 10.02.2008, 17:05
İvanov: Güçlü Rusya tehdit oluşturmaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Başbakan Yardımcısı Sergei İvanov Rusya'ın küresel konumunu güçlendirmesinin diğer ülkelere herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmayacağını söyledi.

İvanov, "Rusya dünya siyasetinde uygun bir yer almalıdır. Biz bunu elde etmek için askeri bloklar kurmak veya muhaliflerimizle açıktan çatışmak niyetinde değiliz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın bir müttefiki olan İvanov, Rusya ve ABD'yi nükleer silahların yayılmasını önleyen "liderlik" göstermeye davet etti.

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen 44. Güvenlik Politikası Konferansı'nda İngilizce konuşan İvanov, hükümetinin ekonomi politikasını güçlü bir şekilde savunarak "daha zengin bir Rusya'nın diğer ülkelere bir güvenlik tehdidi oluşturmayacağını" ifade etti.

İvanov, "Ortaklar rahat etsinler ve emin olsunlar. Rusya enerji tedarikleri ile ilgili olarak verdiği bütün sözlerini kesin bir şekilde yerine getirecek ve getirmeye devam edecek." dedi.

İvanov'u bu konuşması Avrupa Birliği dış politika yetkilisi Javier Solana'yı ikna etmedi. Solana, iki taraf arasında özellikle ticari anlaşmazlıklar konusunda hala problemler olduğunu belirtti.

Putin'in Moskova'da "ABD'nin yeni bir silah yarışını başlattığı" uyarısı yapmasının yapıcı olmadığını ileri süren Solana, kanun yönetimi konusunda AB ve Rusya arasında farklılıkların devam ettiğini söyledi.

Perşembe günü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi, Rusya'nın çalışmalarına getirdiği kısıtlayıcı tedbirler yüzünden 2 Mart'ta yapılacak Rusya Devlet Başkanlığı seçimlerini izleme misyonunu iptal etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?