banner39

İyad Allavi'ye Suikast Girişimi

Irak'ta görev süresi bitmek üzere olan İyad Allavi, dün akşam bir suikast girişimine hedef oldu. Allavi, hükümet kurma görüşmelerinden dün akşam geç saatlerde evine dönerken bir otomobille düzenlenen intihar saldırısına hedef oldu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İyad Allavi'ye Suikast Girişimi

Eylemci, otomobilini Allavi'nin de yer aldığı konvoyun bir kontrol noktasına yaklaştığı sırada havaya uçurduğu, saldırıda iki polis memurunun öldüğü üçünün de yaralandığı belirtildi. Allavi ve yanındaki kişiler ise yara almadan kurtuldu. Allavi'ye yönelik saldırı dün Irak'ta meydana gelen şiddet olaylarının son halkasını oluşturdu. Bu saldırının göreve geldiği dönemden bu yana Allavi'ye yönelik en az beşinci suikast girişimi olduğu sanılıyor. Allavi, görevini yeni kurulacak hükümete devretmeye hazırlanıyor, ancak bu devir işlemi, hükümet pazarlıklarının sürmesi nedeniyle sürekli erteleniyor.

Irak’ta Yeni Hükümet Bugün Açıklanacak

Irak’ta İbrahim Caferi başkanlığındaki yeni hükümetin bugün açıklanması bekleniyor. Hükümetin bugün açıklanması durumunda, İbrahim Caferi’nin, kabinesini Pazar günü Irak Ulusal Meclisi’ne sunması bekleniyor, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, yeni hükümetin bugün öğleden sonra açıklanabileceğini söyledi. Arap televizyonlarında yer alan haberlere göre, Caferi’nin kabinesinde 31 bakan bulunacak. Şiiler 17, Kürtler de 9 bakanlık alacak. Sünnilere 4 bakanlık ayrılırken, Hıristiyanlar da bir bakanlıkla temsil edilecek. Söz konusu listede Türkmenlere bakanlık verilmediği dikkat çekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?