banner39

İzlanda'dan gelen bulut Türkiye'yi etkilemeyecek

İzlanda'daki yanardağdan kaynaklanan kül bulutlarının Türkiye'yi etkilemeyeceği, teğet geçeceği iddia edildi.

Arşiv 18.04.2010, 13:21 18.04.2010, 13:21
İzlanda'dan gelen bulut Türkiye'yi etkilemeyecek

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'yı etkisi altına alan kül bulutunun Türkiye'yi etkileyip etkilemeyeceği tartışma konusu oldu.

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam'a göre kül bulutu Türkiye'yi teğet geçecek.

Hürriyet'in iddiasına göre Saydam, İzlanda'daki yanardağda meydana gelen patlamalar sonucu oluşan kül bulutlarının atmosferin üst kısımlarına kadar çıktığından güneş ışığının yansıtma etkisiyle atmosferin alt bölümlerinde soğumaya neden olduğunu ve uçakların uçtuğu seviyeleri etkilediğini anlattı. 

Önümüzdeki günlerde sıcak havanın etkisine girecek Türkiye'nin bu kül bulutundan çok fazla etkileneceğini düşünmediğini kaydeden Saydam, ''Bu nedenle yanardağın etkilerinin Türkiye'yi teğet geçeceğini düşünüyorum. Kül bulutlarının, Türkiye'ye gelene kadar önemli oranda seyrelmesi bekleniyor. Özellikle Türkiye'yi sağlık açısından etkilemesi neredeyse imkansız'' diye konuştu

"TOPLUMU ALARMA GEÇİRECEK BİR DURUM YOK"

Yetkililerin açıkladığı gibi kül bulutlarının Türkiye'nin Karadeniz ve Trakya Bölgelerini bir miktar etkileyebileceğini dile getiren Saydam, ''Kül bulutları belki bu bölgeleri yalayarak geçebilir. Ama bu etki, kül bulutlarında seyrelme olacağından sağlıkta bir soruna, toplumu alarma geçirecek bir duruma neden olacağını düşünmüyorum'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?