İzlanda'dan gelen kül bulutu Türkiye'de

landa'da meydana gelen yanardağ patlaması sonucu oluşan volkanik kül bulutlarının Türkiye'ye ulaştığı öğrenildi.

İzlanda'dan gelen kül bulutu Türkiye'de

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İzlanda'da meydana gelen yanardağ patlaması sonucu oluşan volkanik kül bulutlarının, ''Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında görüleceği, gece yarısına doğru Ankara Uçuş Bilgi Bölgesi (FIR) genelinde (parçalı olarak) hafif şekilde etki göstereceğinin tahmin edildiği'' uyarısında bulundu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada, volkanik kül bulutlarının, Avrupa hava sahasında etkisini sürdürdüğünü, kül bulutlarının Türkiye hava sahasına kısmen de olsa ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti. 

Kül bulutları sebebiyle İzlanda, Birleşik Krallık (Shanwick Okyanus Hava Sahası), İrlanda (Shannon) ve Portekiz Hava Sahalarının tamamı veya belirli bölümlerinde kapalılığın söz konusu olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Kül bulutlarının Marmara, Batı Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında görüleceği, gece yarısına doğru Ankara Uçuş Bilgi Bölgesi (FIR) genelinde (parçalı olarak) hafif şekilde etki göstereceği tahmin edilmektedir.

Bugün itibariyle bahse konu volkanik kül bulutu sebebiyle Türkiye hava sahasında her hangi kapalı bir hava sahası bulunmamaktadır. Ancak hava olaylarına bağlı olarak yaşanan gelişmeler hakkında kamuoyuna güncel bilgi verilmeye devam edilecektir.

Bu bilgiler ışığında; hava olaylarında yaşanabilecek değişiklikler de dikkate alınarak, gerçekleştirilecek olan uçuşlarda tüm hava işletmelerimizin yayımlanan NOTAM ve SIGMET'ler de dahil olmak üzere konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri hem uçuş emniyetinin sağlanması hem de yolcu mağduriyetlerinin önlenmesi bakımlarından zorunluluk arz etmektedir.''

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2010, 17:39
banner53
YORUM EKLE

banner39