banner15

İzmir'de El Kaide üylerine dava

El-Kaide'nin ''Türkiye Komutanı'' olarak kendini tanıttığı iddia edilen avukat M.T ile ötgüt üyesi 2 kişi hakkında dava açıldığı bildirildi.

İzmir'de El Kaide üylerine dava

Kendisini, El-Kaide'nin ''Türkiye Komutanı'' olarak tanıttığı iddia edilen avukat M.T ile örgüt üyesi olduğu iddia edilen 2 kişi hakkında, ''yönetici olarak örgüt faaliyetinde bulunmak, internet yoluyla örgütün propagandasını yapmak, disket bombası yapmak ve bulundurmak, Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret'' ettikleri iddiasıyla 33 ile 38 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle dava açıldı.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil tarafından hazırlanan ve 10. Ağır Ceza Mahkemesine sunulan iddianamede, Tempo dergisinin 4 Ekim 2005 tarihli sayısında ''50 canlı bombayla El-Kaide Türkiye'de'' başlıklı haber üzerine, Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla araştırma başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede, internet sitesi aracılığıyla kurulan irtibat sonucu yapıldığının tespitiyle başlayan ve yaklaşık 1 yıl sürenaraştırmada, bu siteyle bağlantılı diğer 10 sitede de El-Kaide'nin  propagandasının yapıldığı ve sitelerin İzmir'den yayınlanıp yönetildiği anlaşıldı.

Araştırmada bu siteleri İzmir'de avukat olarak çalışan M.T'nin yönettiği belirlendi. M.T'nin değişik isimler adına alınan çok sayıdaki cep telefonu numaraları ve e-mail adresleriyle ''Ali İsa Bin Ubeydullah'', ''İmam Ömer Bin Abdulvedud'', ''Mujahid H. Salih'' ve ''Mücahid Fazlullah'' kod isimlerini kullanarak görüşmeler yaptığı tespit edildi.

M.T'nin bu görüşmelerde, kendisini ''El-Kaide'nin Türkiye Komutanı'' olarak tanıttığı, silah, bomba yapımı ve ''emniyet güçlerine karşı alınacak tedbirler'' gibi konularda bilgilendirmelerde bulunduğu belirlendi.

M.T'nin internet ve cep telefonu aracılığıyla İzmir'de oturan A.K.K. ve T.Ç. ile irtibat kurduğu kaydedildi.

İddianamede, M.T'nin, 10 Kasımda cep telefonundan bir arkadaşına Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret içeren bir mesaj gönderdiğinin tespit edildiği ifade edildi. M.T'nin ayrıca internet sitelerindeki yazılarında da Atatürk'e hakaret içeren ifadelerin yer aldığı öne sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48