İzmir'de film gibi seri katil operasyonu

Zanlıya benzemeyen bir robot resim hazırlayan İzmir polisi, katil zanlısının rahat davranarak hata yapmasını sağladı.AA

İzmir'de film gibi seri katil operasyonu

İzmir Valisi Cahit Kıraç, ile İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, cumartesi gecesinden itibaren kentte işlenen 3 cinayetin katil zanlısının bu sabah Bodrum'da yakalanmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Vali Kıraç, son 3-4 gündür İzmir'i ve Türkiye'yi üzen ''seri cinayetlerin'' İzmir'de yaşandığını belirterek, bu olayların hem İzmirlileri hem de kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Üç cinayetin ortak yanının maktullerin başlarından tek kurşunla öldürülmesi olduğunu, 3 kişinin de de aynı silahtan çıkan kurşunlarla öldürüldüğünün belirlendiğini söyleyen Vali Kıraç, "Bütün ağırlığımızla, gece gündüz, 24 saat bütün alanları taramaya başladık. 350 civarında polisimiz özellikle bu konuyu takip etmek üzere görevlendirildi'' dedi.

Cahit Kıraç, şöyle konuştu: ''İstihbarat cinayet bürosundan ve parmak izi bürosundan arkadaşlarımız katili bulmak adına gayret gösterdi. Bu cinayetlerin diğer ortak özelliği de öldürülenlerin telefonları ve çantaları da alınmıştı. Son öldürülen Mustafa Pak'a ait telefonun bayiye satıldığını tespit etmemiz üzerine, cinayetin işlendiği alandaki 40'a yakın güvenlik kamerasının izlenmesi suretiyle katilin eşkali belirlendi. Telefona ulaşılınca zanlının Muğla'nın Bodrum ilçesinde olduğunu tespit ettik ve ekiplerimiz takibe başladık. Bugün saat 05.45 civarında Bodrum'da ekiplerimiz, Bodrum polisiyle yaptığı ortak operasyonla katil zanlısı Hamdi Ayrı yakaladı ve şu an ilimize gelmek üzere.''

Zanlının İzmir’e getirilmek üzere yola çıkarıldığını belirten Kıraç, “Yeni gözaltılar olup olmayacağını zaman gösterecek. Civardaki güvenlik kameralarının görüntüleri var. 3. öldürdüğü şahsa ait bir telefonun satılması noktasından hareket sağlandı. Olayları gören yok, görgü tanığı yoktu. Eldeki kameralar var ama çok net değil'' dedi.

Zanlının sabıkası olmadığını belirten Kıraç, ''Şahıs daha önce İzmir'de bir restoranda garsonluk yapmış. Bodrum civarlarında yaşayan yakınları var. Onlara da sorulacak” diye konuştu.

Vali Kıraç, ''3 insanımızı kaybettik ama tek tesellimiz, katil zanlısının elde olması. Adaletin önüne çıkarılacaktır. İzmir polisini, Emniyet müdürümüzün şahsında kutluyorum. Güzel bir başarıya imza attılar'' diye konuştu.

Yaşanan olayların, İzmir'in imajını bozucu bir olay olduğunu bildiren Vali Kıraç, cinayetlerin, İzmir polisinin yüz akı bir çalışmayla çözüldüğünü kaydetti.

'ROBOT RESİM' TAKTİĞİ

İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ise katil zanlısının yakalanması sırasında uygulanan ilginç bir taktiği anlattı.

Yılmaz, şunları söyledi: ''Ele geçen bir ip ucunda yapılan yeni alan çalışmasında, bir otobüs firmasıyla Bodrum'a gittiğini tespit ettik. Şube Müdürü, bir emniyet amiri, bir komiser, 4 tane polis memurundan oluşan bir uzman ekibimizi Bodrum'a gönderdik. Sabaha karşı Bodrum'daki yerleri de tespit edildikten sonra, Bodrum Cumhuriyet Savcılığımız ve İlçe Emniyet Müdürlüğü aracılığıyla adli işlemler başlatıldı. Muğla'dan gelen destek kuvvetle yakalandı.

Bizim olaylarda, üç olayda da görüntülememiz yok. Olayı gören kimsemiz yoktu. Ama çizilmiş robot resmimiz vardı. Zanlının daha rahat etmesini, daha rahat dolaşmasını sağlamak amacıyla böyle bir taktik yapıldı. Bu her zaman yapılmaz. Robot resim zanlıya benzemiyordu.''

KATİL, SUÇUNU İTİRAF ETTİ

İzmir'de işlenen 3 cinayetin, Bodrum'da yakalanan katil zanlısı H.A'nın ilk ifadesinde, suçunu itiraf ettiği, öldürdüğü kişileri tanımadığı ve para için cinayetleri işlediğini söylediği öğrenildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 14:42
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
yıldız baysal
yıldız baysal - 11 yıl Önce

çocuklarımıza sahıp çıkalım her kötulugun altında psıkolojik rahatsızlıklar vardır zavallı merhumlar ıcın cok uzuluyorum allah gerıdekılere sabır versın

banner39