İzmir'de İsrail'e büyük öfke

İsrail'in sivil yardım gönüllülerini katletmesi İzmir'de kalabalık bir eylemci grubu tarafından protesto edildi.

İzmir'de İsrail'e büyük öfke

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere düzenlediği saldırı İzmir'de protesto edildi. Konak Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişi, İsrail bayrağı yaktı, "Kahrolsun İsrail", "Katil İsrail hesap verecek" şeklinde sloganlar attı. İsrail bayrağını yakan öfkeli kalabalık bir ağızdan marşlar söyledi.

Grup adına bir konuşma yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Üyesi Burhanettin Kansızoğlu, Mavi Marmara gemisi ile birlikte yola çıkanlar için sabaha kadar dua ettiklerini ve bundan sonra da dua edeceklerini söyledi. Bir başka İHH üyesi Rasim Çağlar da gemilerde Filistinli vatandaşlara can simidi olacak malzemeler olduğunu söyledi. Çağlar, yaptığı açıklamada, "Gemilerde insani yardım gönüllüleri, yazarlar, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve gazeteciler vardı. Kardeşlerimiz gemiden kurtuluncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bir an evvel adım atılmalı, İsrail'e yaptırımlar uygulanmalı. Aksi halde direnişe devam edeceğiz" dedi. 

Öte yandan Filistin'e yardım taşırken İsrail donanmasının saldırısına uğrayan Mavi Karadeniz gemisinde İzmir'den Cengiz Songür, Emin Bozkuş, Hayrettin Aydın, Musa Çogaş, Harun Aktürk ve soy ismi bilinmeyen Yıldız isminde bir bayan bulunduğu belirtildi.

 

Kaynak: Ajanslar
 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 19:08
banner53
YORUM EKLE

banner39