banner15

İzmir'de korkutan orman yangını

İzmir'in Seferihisar ilçesinde çıkan yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

İzmir'de korkutan orman yangını

İzmir'in Seferihisar ilçesinde otluk alanda çıkan, ormanlık alana sıçradı, yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç, "Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz" dedi.

Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile gazetecilere yaptığı açıklamada, yangını söndürme çalışmalarını devam ettiğini belirterek, yer ekiplerinin duman nedeniyle zorluk yaşadıklarını söyledi.

Ancak Orman ekiplerinin çok deneyimli olduğunu kaydeden Kıraç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükşehir Belediyemiz ve yatırımcı kuruluşların araçları da kullanılıyor. İnşallah hava kararmadan yangını kontrol altına alırız. Şu anda tamamen kontrol altında demiyorum ama çalışmayı sonladırmak üzere olduğumuzu söyleyebiliriz."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da belediye olarak tüm itfaiye gücüyle yangına müdahale ettiklerini belirterek, "Daha çok yerleşim alanlarını korumaya çalışıyoruz. Kriz masasının direktifleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 500 hektar, ciddi bir alan. İstatistik olarak bilmiyorum ama son dönemlerde yaşanan en büyük yangın" dedi.

Yangın bölgesindeki ambulanslar, dumandan etkilenen orman işçilerine müdahale ederken, yangında ciddi yaralanmaların olmadığı bildirildi.

Bu arada Saklıkent sitesindeki bazı vatandaşlar, siteye yakın bölgede yer alan çamlık alanın iyi temizlenmediğini öne sürerek, bu konuda yetkililere tepki gösterdi.

Vali Kıraç bazı televizyon programlarının canlı yayınlarına katılmasının ardından, vatandaşların sorunu anlatması için bir kişiyi makam arabasına çağırdı.

Yangına müdahale

Seferihisar ile Doğanbey Körfezi arasındaki otluk alanda başlayan yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 6 yer ekibi, 30 arazöz, 11 dozer, 9 uçak ve 4 helikopterle müdahale etmeye çalışıyor.

Doğanbey Eski Köy tarafına ilerleyen yangın nedeniyle Seferihisar Belediyesi, anonslarla vatandaşları, evleri boşaltmaları konusunda uyarıyor.

İzmir'in Seferihisar ilçesindeki orman yangınının tehdit ettiği ikinci yerleşim yeri olan Ömür beldesinde, yazlık evlerin boşaltıldığı bildirildi.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Seferihisar ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Eski Köy olarak bilinen Doğanbey köyündeki evlerin boşaltılmasının ardından yangının tehdit ettiği Ömür beldesinde de evlerin tahliyesine başlandı. Beldede bulunan Saklıkent ve Deryalar sitelerindeki yazlıklarda oturan vatandaşlar, evlerini boşaltıyor.

Bu arada, bölgeye sevk edilen sivil savunma ekipleri ile polis ve jandarmanın, evlerin ve yazlıkların boşaltılmasına yardımcı oldukları bildirildi. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de yangın bölgesinda bulunduğu öğrenildi.

Görgü tanıkları anlattı

Öte yandan, Doğanbey Eski Köyünde yaşayanlar, alevleri görmeleri üzerine yangına müdahale ettiklerini, ancak alevlerin köye yaklaşması üzerine jandarma ekiplerinin köyü boşalttığını söylediler. Bazı köylüler hayvanlarının yangında telef olduğunu belirttiler.

Doğanbey Eski Köyü'ne giriş, jandarma izni olmadığı için yapılamıyor. Bu arada Seferihisar-Ürkmez yolunun, her iki tarafta da yangının devam ettiği için trafiğe kapatıldığı, sadece itfaiye araçlarının geçişinin serbest olduğu gözlendi. Tatil sitelerinden tahliye edilenler de yol kenarında bekletiliyor.

Yangın geniş bir alanda etkili olduğu için bir yandan söndürme çalışmaları devam ederken, ekipler bir yandan da soğutma faaliyetlerini sürdürüyor. İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi de yangın bölgesinde bulunuyor.

ADANA:
Adana'nın Feke ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı.

İlçenin Yeşilvadi mevkisindeki bozuk ardıç orman alanında henüz bilinmeyen nedenle çıkan yangın, karadan ve 3 helikopterle havadan yapılan müdahaleler sonucu kısa sürede kontrol altına alındı.

Yangında, yaklaşık 1,5 hektarlık alanın tahrip olduğu, soğutma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

MANİSA:
Manisa'nın Salihli ilçesinde çıkan yangından 7 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Alınan bilgiye göre, Sağlık Mahallesi Pilavtepe mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Turgutlu, Alaşehir, Ahmetli, Akhisar ve Demirci ilçeleri Orman İşletme ekipleri ile Salihli Belediyesi İtfaiyesi'nin müdahale ettiği yangında, 7 arazöz, 5 helikopter ve yüze yakın orman işçisi söndürme çalışmalarına katıldı.

Yaklaşık 7 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü yangının, yoğun uğraşların ardından kontrol altına alındığı bildirildi. Aynı bölgede, geçen ay çıkan yangında ise 4 hektar zarar görmüştü.

YALOVA:
Yalova'nın Süpürgelik mevkiindeki ormanlık alanda çıkan yangında 6 hektarlık alan zarar gördü. Yalova-Orhangazi arası Süpürgelik mevkiindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

Tamamı meşe ve çam ağacıyla kaplı bölgedeki yangına Yalova, Bursa, Orhangazi ve Gemlik'ten yangın söndürme ekipleri müdahale etti. Vali Mehmet Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 00:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35