İzmir'i fetheden Sultan'ın türbesi, Mardinli Halit'e emanet-FOTO

İzmir'in Türk hakimiyetine girmesinde önemli rol oynayan Emir Sultan'ın türbesi, Mardinli Halit'e emanet.

İzmir'i fetheden Sultan'ın türbesi, Mardinli Halit'e emanet-FOTO

 

İzmir'in  Konak ilçesi Namazgâh semtindeki türbenin her türlü ihtiyacını Halit Aksoy karşılıyor. Hem bekçi hem temizlikçi hem de aşçı olan Aksoy, İzmir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün yapmadığını yaparak türbeye sahip çıkıyor.
Emir Sultan'a komşu olan, evli ve üç çocuk babası Halit Aksoy, türbenin iç aydınlatmasını da evinden çektiği seyyar kabloyla sağlıyor. Bahçedeki tarihî kırık mezar taşlarını kendi yöntemiyle ayakta tutmaya çalışan Aksoy, otları da çevredeki gençlerin yardımıyla temizliyor. Mahalledeki hayırseverler ve esnaflardan topladığı kuru erzaklarla evinde yemek yaptırıp her gün saat 18.00'de türbeye gelen ziyaretçilere ikram ediyor.

turbe.jpg

Umur Bey'in en başarılı komutanlarından, 'Emir Sultan' olarak bilinen Seyyid Mükerremiddin'in, İzmir'in eski semtlerinden Namazgâh'taki türbesi sahipsiz. CHP'li Büyükşehir Belediyesi, restorasyon vaadini hâlâ yerine getirmemesi tepki çekiyor. Şehrin günümüze kalan az sayıdaki tarihî yapılarından biri olan türbeyi gezenler ve mahalle sakinleri de ilgisizliğe tepki gösteriyor.

Büyükşehir Belediyesi, iki yıl önce Emir Sultan Türbesi ve çevresinin restore edileceğini duyurdu. Atıl vaziyetteki aşhane ve hamam onarılacak, Mevlevihane olarak kullanıldığı düşünülen bina kalıntısı da sundurmayla koruma altına alınacaktı. Aradan geçen uzun süreye rağmen bu konuda hiçbir adım atılmadı.

İzmirli tarih yazarı Mehmet Ozan Semerci, Emir Sultan Türbesi'nin restorasyonunun gecikmesini, "Türbe ortadan kaldırılırsa Türklük adına hiçbir şey kalmayacak. O bekleniyor zaten." şeklinde açıkladı. Türbede her gün bir mezar taşının daha kırıldığını vurgulayan Semerci, Halit Aksoy'a Emir Sultan Türbesini Koruma ve Yaşatma Derneği olarak üç dört ay ekonomik destek de verdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediyesi ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na tepki gösterdi.

turbe2.jpg

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, Büyükşehir Belediyesi restorasyonda gecikince, türbenin sahipsiz bir görüntü verdiğini ifade etti. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nda onaylanan projenin Konak Belediyesi'nden ruhsat beklediğini kaydeden Ataseven, Büyükşehir Belediyesi'nin ruhsat onayını aldıktan sonra restorasyona başlayacağını aktardı.

Kaynak: Cihan

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2010, 17:46
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
suleyman fransali
suleyman fransali - 11 yıl Önce

Allah razi olsun kardesimize..ornek bir davranis

banner39