İznik'ten giden çiniler Haremüşşerif'e sokulmadı-FOTO

TİKA, öncülüğünde, İznik'te yaptırılan çiniler, Haremüşşerif'e kadar götürüldü ama içeri sokulmadı.

İznik'ten giden çiniler Haremüşşerif'e sokulmadı-FOTO

Haremüşşerif için İznik'te özel olarak yaptırılan, her biri el emeği ürünü 4280 parça çini, cami surlarının dibine kadar getirilmesine rağmen içeri alınamadı. 

Sorun, Haremüşşerif Vakfı ile ilgili kurumlar arasındaki iç iletişim kopukluklarından kaynaklandı. Yetkililer, bürokratik işlemlerin birkaç gün içinde tamamlanarak çinilerin içeri taşınacağını belirtti.

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi'nin (TİKA) öncü lüğünde, Türkiye'de İznik Eğitim ve Öğretim Vakfı'na yaptırılan çiniler, Türkiye ve İsrail Dışişleri arasında yürütülen koordineli çalışmalarla gümrüksüz olarak İsrail'e getirildi. Birkaç gündür Ben-Gurion havalimanında, herhangi bir depo ücreti ödenmeksizin gerekli bürokratik işlemlerin tamamlanmasını bekleyen 3 ton ağırlığındaki 148 kutu çini, havalimanından Kudüs'e, El Aksa Camii yerleşkesine taşındı. 

Ancak Haremüşşerif'in Aslanlı Kapısına kadar getirilen çinilerin iç eri alınması sırasında, bazı bürokratik işlemlerin henüz tamamlanmadığı ortaya çıktı. Çinilerin içeri girmesi için onayı gereken İsrail Eski Eserler İdaresi'nin imzalarının bulunmaması, çinilerin içeri girişini geciktirdi. Yetkililer, bürokratik işlemlerin hemen birkaç gün içinde tamamlanarak, çinilerin içeri alınacağını bildirdi.

Haremüşşerif'in idaresi İslam Vakfı'nın elinde bulunuyor. Bölgenin güvenlik kontrolünü ise İsrail sağlıyor. Bu nedenle El Aksa ve Kubbet-üs Sahra camilerini bünyesinde bulunduran Haremüşşerif ile ilgili uygulamalarda zaman zaman benzer aksamalar görülebiliyor. 
Ancak yine de mavi desenin hakim olduğu çiniler, cami yerleşkesi içindeki asıl yerlerine hemen konulmayacak. Çiniler, Kubbet-Üs Sahra'nın ufak modeli olan Kubbet-üs Silsile için hazırlandı. Çinilerin Kubbet-Üs Silsile'ye yerleştirilmeleri için Türkiye'den bir uzmanın gelmesi bekleniyor.

Emeviler döneminde, Halife Abdülmelik Bin Mervan tarafından yaptırılan Kubbet-Üs Sahra için model olarak yapılan, ufak benzeri Kubbet-Üs Silsile'nin çinileri, yıllar sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde Kütahya'dan gönderilerek yenilenmişti. 

Bu çinilerin de zaman içinde kimi kırıldı kimisi düştü. TİKA, çinilerin yenilenmesini bir proje olarak ele aldı. Türkiye'den konuyla ilgili uzmanlar gelerek çinileri yerinde gördü ve çinilerin benzerlerinin yapımı İznik'teki vakfa verildi.

Yaklaşık 6 ayda tamamlanan çinilerin toplam maliyeti, üretim ve nakliye ile birlikte yaklaşık 500 bin avroyu buldu

Kubbet-Üs Silsile için gereken çinilerin adedi 3600. Ancak, kırılmalar veya ileride meydana gelebilecek hasarlar da göz önünde bulundurularak, çinilerin gerekirse yenilenebilmesi amacıyla ihtiyaçtan biraz fazla 4300'e yakın çini hazırlandı. 

Kubbet-Üs Silsile'nin çinileri, vakıf yetkililerince de beğenildi. Bir vakıf yetkilisi, "1400 yıl öncesinin çinilerinin hemen hemen aynısı yapıldı. Güzel bir çalışma oldu" dedi.

 

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 12:40
banner53
YORUM EKLE

banner39