banner39

İzolasyon kaldırılmadan limanlar açılmaz

Ali Babacan, Avrupa Birliği ile müzakereleri açtığı toplantının ardından yaptığı açıklamada Rum tarafında limanları açmayacaklarını vurguladı.

Arşiv 29.03.2007, 18:14 06.07.2018, 09:31
İzolasyon kaldırılmadan limanlar açılmaz

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye'nin yeni bir fasılda Avrupa Birliği ile müzakereleri açtığı toplantının ardından yaptığı açıklamada Rum tarafında limanları açmayacaklarını vurguladı.
 
Türkiye, Kıbrıs'la ilgili sorunlardan sonra sekteye uğrayan Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde bugün açılan yeni bir fasılla devam ediyor. İşletmeler ve Sanayi politikası faslı, Brüksel'de Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın da katılımıyla düzenlenen Hükümetler Arası Konferans'la (HAK) müzakerelere açıldı.

Avrupa Birliği Komisyonu'ndaki görüşmede Türk heyetinde Babacan ile birlikte Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Volkan Bozkır da hazır bulundu. Yaklaşık yarım saat süren görüşmede AB tarafını dönem başkanı Almanya'nın AB Daimi Temsilcisi Wilhelm Schönfeder temsil etti.

Toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Ali Babacan, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyonlar kalkmadan Rumlara limanları açmalarının söz konusu olmadığını vurguladı. Avrupa Birliği'nin 2004'te KKTC'ye uygulanan ambargoların kaldırılması kararı aldığını hatırlatan Babacan, bu sözün tutulmamasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti. Babacan, izolasyonlar kalkmadan liman ve havalimanlarının Rumlara açılması konusunda ilerleme kaydedilemeyeceğini dile getirdi.

Limanların açılması problemi, Avrupa Birliği'nin 'treni yavaşlatma' olarak nitelendirilen bazı fasılların askıya alınması kararı almasıyla neticelenmişti.
 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?