İzzet Şahin'in serbest bırakılacağı öne sürülüyor

İsrail polisi tarafından gözaltına alınan İHH'nın Batı Şeria temsilcisi İzzet Şahin'in serbest bırakılacağı iddia edildi.

İzzet Şahin'in serbest bırakılacağı öne sürülüyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı’nın İsrail’de gözaltına alınan Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin’in, Ankara’nın yürüttüğü yoğun diplomatik temasların ardından 24 saat içinde serbet bırakılacağı öne sürüldü.

Star’a bilgi veren diplomatik kaynaklar, 21 gündür gözaltına bulunan Şahin’in serbest bırakılması için, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, sürecin başından beri müdahil olduğunu ve üst düzeyde temaslar yürüttüğünü belirterek, yapılan görüşmelerin ardından Şahin’in kısa süre içinde serbest bırakılacağını kaydettiler.

BAKANLIK RAPOR HAZIRLADI

Kudüs’te İHH için çalışırken, bir taraftan da İbrani Üniversitesi’nde İbranice eğitimi gören İzzet Şahin, geçen ayın sonunda Beytüllahim’deki askeri kontrol noktasında İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı. İsrail askeri mahkemesi, Şahin’in gözaltı süresini 8 gün daha uzatmıştı. Şahin’in gözaltına alınması Türk kamuoyunda büyük infiale yol açarken, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, yakından izlenen olayla ilgili olarak İsrail’de temaslarda bulunmuş ve bir rapor hazırlamıştı.

İlgili haber: İzzet Şahin 21 gündür İsrail hapishanelerinde

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 12:26
banner53
YORUM EKLE

banner39