banner39

Jack Straw Ümitsiz Konuştu

AB, Türkiye'ye ilişkin Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde uzlaşı ararken, Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw "sonuç alacağımızdan emin değilim" dedi. AB Dışişleri Bakanları, Çerçeve Belge'ye itirazlarını sürdüren Avustur

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Jack Straw Ümitsiz Konuştu

AB, Türkiye'ye ilişkin Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde uzlaşı ararken, Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw "sonuç alacağımızdan emin değilim" dedi. Türkiye'nin Müzakere Çerçeve Belgesi üzerinde uzlaşma çabası sürüyor. Dünkü görüşmelerde anlaşmaya varamayan AB Dışişleri Bakanları, tirazlarını sürdüren Avusturya'yı bugün ikna etmeye çalışacak. Bakanların Avusturya üzerinde baskı oluşturması bekleniyor.
 
Toplantı öncesinde Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile biraraya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, "bir ilerleme sağlamayı umut ediyorum, ancak bu konuda kesinlikle emin değilim" dedi.
 
Avusturyalı bakan Plassnik de üçlü görüşmeye girmeden önce yaptığı açıklamada, 'çok az bir ilerleme sağlandığını, ancak sonuca ulaşma konusunda umudunu yitirmediğini' söyledi.
 
AB Dışişleri Bakanlarının toplantısı ise 10.30'da başlayacak. 
Lüksemburg'da dün 20.30'da başlayan görüşmeleri tıkayan ise Avusturya'nın ısrarı oldu. Avusturya şu maddeler üzerinde diretiyor:  

 • Müzakere Çerçeve Belgesi'nden 'hedef tam üyelik' ifadesi çıkarılmalı
 • Tam üyeliğe alternatifler getirilmeli
 • Hırvatistan ile savaş suçları sebebiyle askıya alınan müzakereler başlamalı
   
  İngiltere Türkiye meselesi halledilmeden Hırvatistan konusuna gelinmeyeceğini belirtiyor. Hırvatistan da, kendi durumunun görüşmelerde söz konusu edilmemesini istedi. 
   
  Ankara'nın tavrı net
   
  Ankara ise, taslak Çerçeve Belge'de rahatsızlık duyduğu konulara ilişkin pozisyonunu korumayı sürdürüyor.     
   
  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Başmüzakereci Ali Babacan'ın Lüksemburg'a gidip gitmeyecekleri, yapılacak değerlendirmeler sonucunda kesinlik kazanacak.

  AB Dışişleri Bakanları'nın dün biraraya geldiği saatlerde AB bürokratları da Ankara'da Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında toplanarak sabaha kadar görüşmeler yaptı.
   
  Gül, Lüksemburg'da Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının toplantısı başlamadan önce İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn'i arayarak, Türkiye'nin mevcut pozisyonunu bir kez daha aktardı.
   
  Ankara'nın tam üyelik dışında hiçbir alternatifi kabul etmeyeceğini belirten Gül, 3 ekim tarihinde bir sıkıntı yaşanması durumunda kimsenin Türkiye'nin tavrını bilmediğini söylememesi gerektiğini ifade etti. 
   
  "Türkiye sözü unutulmamalı"

  Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Jack Straw ise, görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında, 'Türkiye'ye 42 yıldır tam üyelik sözü veriyoruz bu sözü unutamayız' mesajını yineledi.
   
  Straw, "24 ülke Müzakere Çerçeve Belgesi'nin bu haliyle yayımlanmasını isterken bir ülke karşı çıkıyor" diyerek, Avusturya'yı üstü kapalı bir biçimde eleştirdi.
   
  Türkiye'nin hassasiyetlerini gözönünde bulundurduklarını belirten Straw, "Türkiye ile müzakerelerin saat 18.00'de resmen başlaması planlanıyordu, bu imkansız değil ama zor"  diye konuştu.
   
  Türkiye ile ilgili verilen diğer mesajlar ise şöyle:

  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht
   
  Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin bugün başlamaması halinde hiçbir zaman başlamayabileceğini belirterek, bunun tarihi bir hata olacağını söyledi.

  Avusturya tarafından önerilen son değişiklik formülünün Belçika tarafından 'kabul edilebilir gözüktüğünü' ancak 'bu tür bir değişikliğin, psikolojik olarak, Ankara tarafından kabul edilmesinin zor olduğunu' söyledi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer
   
  Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Reuters haber ajansının haberine göre toplantıda, 'Türkiye'nin önüne konacak belgenin daha da sulandırılması
  halinde Ankara'nın uzaklaşabileceğini' ifade etti.
   
  Fischer, ''müzakerelere başlamak istiyorsanız, müzakere yapacağımız bir tarafın da olması gerektiğini unutmamanız gerekir'' ifadelerini kullandı.

  AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn
   
  AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de, Türkiye’nin Müzakere Çerçeve Belgesi’yle ilgili dışişleri bakanlarının son derece analitik bir tartışma yaptıklarını söyledi.
   
  AB’nin tarihi bir karar vermek zorunda olduğu için kapsamlı görüşmeler yaptığını ifade eden Rehn, “Türkiye ile müzakerelerin başlatılacağını umuyorum” dedi.

  Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik
   
  Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamasını engellemek istemediklerini, ancak bunun için bazı pürüzlerin giderilmesi gerektiğini söyledi.
   
  Plassnik, Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanamaması halinde hangi seçeneklerin ortaya çıkacağı konusunu da ele aldıklarını kaydetti.
   
  Plassnik, "müzakerelerin başlamasını bloke etmek istemiyoruz, Avusturya müzakerelere taş koymak istemiyor. Bu konuda bir itirazımız yok. Ama bunun için bazı pürüzlerin çözülmesi lazım" dedi.
 • banner53
  Yorumlar (0)
  11
  açık
  Günün Anketi Tümü
  Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?