banner39

Jack Straw'a 'peçe' protestosu

İngiltere'de peçeli Müslüman kadınlar, Dışişleri eski Bakanı Jack Straw'u protesto etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Jack Straw'a 'peçe' protestosu

İngiltere'nin Dışişleri eski Bakanı Jack Straw, peçeli İngiliz Müslüman kadınlar tarafından protesto edildi. Straw'un Londra'daki bürosu önünde toplanlan onlarca kadın, peçenin kadın özgürlüğü olduğunu ve peçenin kullanma ya da kullanmama hakkının kadına ait olduğunu söyledi. Devletin kendi işleri uğraşmasını isteyen peçeli kadınlar, İngiliz hükümetinden tüm dinler arasında adil olmasını talep ettiler. Hinduların, Sihlerin, Yahudilerin ve Budistlerin İngiltere'de kendi dinleri gereğince istedikleri gibi giyinip kuşandıklarını belirten Müslüman kadınlar, Müslümanlara ait inanç ve giyim-kuşam sözkonusu olduğunda devletin bir kılıç kesilmesini bir türlü anlayamadıklarını ifade ettiler.

"Peçemi çıkarmam" diyen öğretmen konuştu

İngiltere'nin kuzeyinde okuldan uzaklaştırılan Müslüman asistan öğretmen, sınıfta peçesini çıkarmayı reddettiği iddiasını yalanladı. BBC radyoya konuşan 24 yaşındaki Aishah (Ayşe) Azmi, peçeyi sadece erkek meslektaşlarının bulunduğu ortamda taktığını belirterek, okulda sınıfta öğrencilerle bulunduğu sırada ise peçeyi çıkardığını söyledi. Dewsbury şehrindeki Headfield Church of England isimli okulda görevli Aishah Azmi, "Yönetimin benden istediği peçeyi okulda iken çıkarmam. Ben de onlara bir erkek meslektaşımın önünde peçemi çıkaramayacağını söyledim. Benim çocuklarla bir problemim yok. Bir kadın öğretmenle birlikte çalışmayı tercih ettiğimi söyledim. Eğer bu mümkün olmazsa bir erkek meslektaşımın önünde peçeyi çıkaramayacağını belirttim. Çocuklarla olduğum bir sırada peçeyi çıkarmamam hiç söz konusu değil" dedi.

Günlük Daily Mirror gazetesi, öğrencilerin İngilizce derslerinde peçe sebebi ile öğretmenlerinin dudak hareketlerini göremediklerini ve bu sebeple İngilizce derslerini anlayamadıklarını şikayet etmeleri üzerine okulun kadın öğretmenden peçesini çıkarmasını istediğini ileri sürerken, 11 yaşındaki öğrencilerinin çok iyi İngilizce bildiklerini söyleyen Aishah, peçeli iken kendini anlamakta hiç bir problemle karşılaşmadıklarını savundu. Okulun yerel yönetim kurulu olan Kirklees Konseyi, Azmi ile ilgili davanın bir iş mahkemesine gittiğini doğrulayarak, mahkemeden bir karar çıkana kadar kadın öğretmenin görevinin askıya alındığını açıklamıştı. Öte yandan, okuldaki öğrencilerin çoğunun ana dilinin Urdu olduğu ve ikinci dil olarak İngilizce eğitim aldıkları bildirildi.

İngiltere'de Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

İngiltere'de peçe tartışması endişe verici boyutlara ulaştı. Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw'un Müslüman kadınlara "peçenizi çıkarın" çağrısından sonra Müslüman kadınlara hakaret oldukça olağan bir hale geldi.

Bazı saldırılarda da Müslüman kadınların başörtüsü başlarından çıkarılıp atıldı. Saldırıların sayısının ve şiddetinin artması nedeniyle İngiltere'deki Müslümanlar huzursuz günler geçiriyor. Avam Kamarası grup lideri Straw'un, "yüzünü görmediği biriyle konuşmanın rahatsız edici olduğunu" söylemesi İngiltere'de İslam karşıtı saldırıları körükledi. Son bir haftada ülkede Müslüman kadınlara yönelik ondan fazla fizikî saldırı görüldü. Londra'da genç bir beyaz adam, Müslüman bir kadının başörtüsünü çekip caddeye attı. Blackburn'de ise başörtülü bir kıza, "Jack size peçenizi çıkarın demedi mi?" diyen birisi, elinde tuttuğu gazeteyi kızın kafasına fırlattı. Canterbury'de de bir süpermarkette başörtülü bir Türk öğrenciye iğrenç göründüğünü söyleyen bir İngiliz kadın Türk kızının ülkeyi terk etmesini istedi. Hackney'de ise başörtülü siyah bir kadın otobüsten inerken yolcular, "Sevimli saçlarını neden bize göstermiyorsun?" diyerek gülüştü. Preston'da ise teravih namazı kılınırken kızgın bir grup, Müslümanların araçlarına taşlarla saldırdı. Evlerinin duvarlarına yazılan, "Müslümanlara ölüm!" ve "Burada teröristler yaşıyor!" tehditleri de Müslümanları endişelendiriyor. The Guardian gazetesinin anketine göre de İngilizlerin yüzde 53'ü, Straw'un peçe görüşünü desteklerken, yüzde 36'sı buna karşı çıktı.

Kaynak: Dünya Bülteni ve Haber Ajansları


banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?