banner15

'James Bond Değil Johnny English'

İngiliz gazetelerinin bugün sayfalarında en geniş yer verdikleri haberse, İngiltere'yle Rusya'yı karşı karşıya getiren ve Soğuk Savaş döneminin casus hikayelerini aratmayacak nitelikteki olay.

'James Bond Değil Johnny English'

Rusya Devlet Televizyonu'nda önceki gün yayınlanan bir programda, Moskova'daki İngiltere Büyükelçiliği'nde görevli bazı diplomatların casusluk yaptığı öne sürülmüştü. Programa bakılırsa, İngiliz istihbarat birimleri Moskova'nın dış mahallerindeki bir parka kaya görünümlü bir maket koymuş ve içine yerleştirdikleri verici sayesinde Rus vatandaşı olan kaynaklarıyla istihbarat paylaşmaya başlamıştı. Rus yetkililer ayrıca casuslukla suçlanan İngiliz diplomatların Rusya'daki bazı sivil toplum kuruluşlarına para aktardıklarını öne sürmüştü.

Guardian programda yayınlanan görüntülerden iki kareyi ilk sayfasına taşımış. Gazete haber başlığında bir komedi filmine atıfta bulunarak, "James Bond mu? Doğrusu daha çok Johnny English" diyor.

Times ise "Bir dinleme aygıtının hayatı" başlıklı başyazısında, şakayla karışık "Rus kayalarının altında ilginç yaşam şekilleri bulundu" ifadesini kullanıyor. Gazetenin dış haberler editörü Bronwen Maddox'a göreyse yaşananlar "sadece komedi". Bronwen Maddox, İngiltere'nin Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in bir başka saldırgan hareketiyle karşı karşıya kaldığını savunuyor. Maddox sözlerini şöyle sürdürüyor: "Putin'in attığı tüm adımlar, Rusya'nın demokrasi yönünde ilerlediğine yönelik umutları daha da azaltıyor."

Daily Telegraph da başyazısında komik de olsa yaşananların İngiltere'yi güç durumda bıraktığını söylüyor, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın iddiaları yalanlamaktan kaçındığını hatırlatıyor. Başyazı şöyle noktalanmış: "Başbakan Tony Blair, 'kaya' vakasını bir şaka olarak yorumlayıp geride bırakmak isteyebilir. Ancak daha önce müttefik olarak belirlediği bir lider, giderek daha da güvenilmez bir ortağa dönüştü. İster İran'ın nükleer hevesleri konusunda olsun, isterse de Rusya'nın doğal gaz sağlayıcısı olmasında. Elektronik kayanın neşeli bir tarafı olabilir. Ancak bu kaya ayrıca Rusya'nın Batı'yla ilişkilerinde bir soğumaya da işaret ediyor."

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda ise İngiltere'yle Rusya arasında yaşananların hiç de komik olmadığı görüşünde. Gazeteye göre İngiliz Dış İstihbarat Servisi MI6'den gelen para sayesinde belki de Rusya'da, İngiltere hesabına çalışacak ajan yetiştirmeye yönelik bir enstitü faaliyet gösteriyor.

Nezavisimaya Gazeta'ya göre de, yaşananlar muhtemelen İngiltere'yle Rusya arasında son yılların en büyük casusluk skandalına işaret ediyor.

Kommersant gazetesindeki bir yorumdaysa, Rus yetkililerin iddialarına şüpheyle yaklaşılıyor. Moskova'daki İngiliz Büyükelçiliği mensuplarının hem diplomat, hem casus oldukları iddialarının yeni olmadığı vurgulanıyor. Yine aynı yoruma göre, "Dünyada tüm büyükelçiliklerde bu tür kişiler mevcut", hatta belki de Rus Televizyonu'ndaki programda yayınlanan görüntüleri çeken kişi de "gazeteci değil bir gizli servis mensubu".

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48