banner15

Jandarma: JİTEM ya da JİT yok ama...

Jandrama, JİTEM kelimesiyle anılan bir birimin bulunmadığını ancak benzer isimle kurulan birimlerin odluğunu açıkladı.

Jandarma: JİTEM ya da JİT yok ama...

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Jandarma, JİTEM'in varlığını bir kez daha kelime olarak reddetti. Daha önce Diyarbakır'da görülen faili meçhuller davasına mektupla bildirimde bulunan Jandarma, JİTEM ismiyle anılan bir birimin bünyelerinde hiç bir zaman olmadığını belirtmişti.

Dün de Silivri'de görülen Ergenekon davasını yürüten mahkemeye bir bildirimde bulunan Jandarma Genel Komutanlığı, kuruluş ve kadrolarında JİTEM adı altında birim bulunmadığını ve geçmişte de böyle bir kadro oluşturulmadığını vurguladı. Ancak, Jandarma açıklamasında, buna benzer istihbarat faaliyetlerini yürüten birimlerin doksanlı yılların başından bu yana değişik isimler altında faaliyet gösterdiğini belirtiyor. 

Jandarma Genel Komutanlığı, birinci “Ergenekon” davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin isteği üzerine gönderdiği yazıda, JİTEM'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Jandarma Genel Komutanlığı kuruluş ve kadrolarında JİTEM adı altında birim bulunmadığı ve geçmişte de böyle bir kadro oluşturulmadığı kaydedilen yazıda, İçişleri Bakanlığının 19 Mayıs 1987 tarihli onayıyla 2935 sayılı OHAL Kanunu'nun birinci maddesindeki görevleri icra etmek üzere 285 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 4. maddesine göre yetkilendirilen Jandarma Asayiş Komutanlığının teşkil edildiği belirtildi.

Yazıda, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı kuruluşunda ise Ağustos 1987'de Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının teşkil edildiği ve Ekim 1987'de Jandarma Asayiş Komutanlığının emrine verildiği anlatıldı.

Yazıda, şunlar kaydedildi:
“Jandarma Asayiş Komutanlığınca Kasım 1988'de terörle mücadelede kendi sorumluluk bölgesindeki istihbarat etkinliğini artırmak ve Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı kadrosunu güçlendirerek, istihbarat hizmetlerini daha iyi seviyeye çıkarmak maksadıyla Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı araç ve personel miktarının artırılması, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı isminin 'Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı', bünyesindeki İstihbarat Tim Komutanlığını ise 'Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Birlik Komutanlığı' olarak değiştirilmesi teklif edilmiştir.
Söz konusu teklif, geçici görev kuruluşuyla ve deneme mahiyetinde bir süre uygulanmış ancak Mart 1990'da yapılan istihbarat kadro çalışmalarında Jandarma İstihbarat Grup Komutanlıkları ve Jandarma İstihbarat Tim Komutanlıkları önceki kadro ve kuruluş yapısıyla teşkilatlanmasına devam etmiştir. Nitekim bu tarihte yapılan kadro düzenlemesinde de istihbarat birimleri, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı/Gruplar Komutanlığı ve Jandarma İstihbarat Tim Komutanlığı olarak isimlendirilmiş, müteakip dönemlerde yapılan bütün kadro çalışmalarında da jandarma istihbarat birimleri, Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı ve Jandarma İstihbarat Tim Komutanlığı olarak düzenlenmiştir.”

JİTEM KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

 

''Geçici görev kuruluşu uygulamasına Nisan 1990'da son verilmiş olmasına rağmen JİTEM isminin bir süre daha bölgede bazı vatandaşlar ile bir kısım devlet görevlileri tarafından kullanılmasının, tamamen bilgisizlikten veya jandarma ile ilgisi olmayan kötü niyetli bir kısım çevrelerin yaklaşımlarından kaynaklandığı değerlendirilmektedir.

BİRLİKLERE 1994 YILINDA JİTEM 1997 YILINDA JİT UYARISI YAPILDI

JİTEM tabiri günümüzde olduğu gibi geçmiş yıllarda da jandarma dışında bazı kaynaklarca zaman zaman kullanılmıştır. Hatta Jandarma Genel Komutanlığının konuyu bilmeyen bazı alt kademelerinde de benzer ifadeler kullanılması ve bu meyanda Jandarma İstihbarat Timlerinden 'JİT' diye bahsedildiğinin görülmesi üzerine 1994 yılında 'JİTEM', 1997 yılında da 'JİT' tabirinin kullanılmaması için birlikler uyarılmıştır." 

Jandarma istihbarat birimlerinin yönergeleri ve görev talimatlarının mevcut kanun ve yönetmeliklere uygun olarak düzenlendiği, diğer istihbarat birimleri gibi görevlerini her zaman mevcut mevzuat içerisinde yerine getirdiği kaydedilen yazıda, şöyle denildi:

EŞREF BİTLİS'İN AÇTIRDIĞI SORUŞTURMA TESPİT EDİLEMEDİ

''Şehit Orgeneral Eşref Bitlis'in jandarma istihbarat birimlerinden birinin lağvedilmesi yönünde bir talimatı olup olmadığı, bu konuda Eşref Bitlis tarafından bir soruşturma açılıp açılmadığı hususu ile ilgili mevcut kayıtlarda yapılan incelemede, istihbarat birimlerinin başarılarını ve etkinliklerini artırmak maksadıyla Temmuz 1991'de yapılan yeni düzenleme ile İstihbarat Grup Komutanlığı ile İstihbarat Tim Komutanlığının emir komuta bağlantılarının yeniden düzenlendiği, Jandarma İstihbarat Gruplar Komutanlığı Karargahı ile emirle kurulacak statüde olan istihbarat grup ve timlerinin lağvedildiği, yapılan düzenleme ve düzenleme nedenlerinden dolayı Orgeneral Bitlis tarafından adli veya idari yönden bir soruşturma açıldığına dair bilgi, belge ve kayda rastlanılmadığı anlaşılmıştır.''

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48