banner15

Jandarmadan darbe için giden para

Eruygur döneminde Jandarma bütçesinden darbeye zemin hazırlama çalışmaları için kullanılan ödeneğin izi sürülüyor

Jandarmadan darbe için giden para


Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcıları, 'darbeye zemin hazırlamak için kurulduğu' iddia edilen Cumhuriyet Çalışma Grubu'na Şener Eruygur döneminde Jandarma bütçesinden aktarılan paranın peşine düştü.

Eruygur'un Jandarma Genel Komutanlığı bütçesinden "9010 ve 830 kalemi ile Haber Alma Ödeneği" adı altında aktarılan paralar mercek altına alındı. Zekeriya Öz'ün 'tanık' Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'e "830 kalemi' ödeneği nedir" sorusunu yönelttiği ortaya çıktı.

CÇG İÇİN JANDARMA BÜTÇESİ KULLANILDI

'Ergenekon üst düzey yöneticisi' olarak yargılanan emekli Orgeneral Şener Eruygur'da ele geçen Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) raporlarında, grubun yaptığı çalışmaların "9010, 830 kalemi ve Haber alma ödeneği"nden karşılandığı tespit edildi. Eruygur'da ele geçen bazı dökümanlarda da söz konusu ödeneklerden ayrılan paranın nerelere harcandığı da ayrıntılarıyla anlatıldığı görüldü. Bunun üzerine soruşturmayı derinleştiren Ergenekon savcıları, CÇG'nin resmi olarak kayıtlı olmaması ve Genelkurmay arşivlerine girememeleri nedeniyle yeterli ilerlemeyi sağlayamadı.

ERUYGUR YETKİLERİNİ KÖTÜYE KULLANDI

Sanıkları arasında Şener Eruygur'un da olduğu 2. Ergenekon iddianamesinde savcılar ödeneklerle ilgili olarak ''Çalışmaların ekonomik maliyetlerine ve bu maliyetlerin nasıl karşılandığına bakıldığında, Eruygur'un Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde, devletin kendisine verdiği imkan ve yetkileri tamamen kötüye kullanarak Ergenekon örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda kullandığı...'' değerlendirmesinde bulundu.

'DEVLET PARASI İLE DARBE HAZIRLIĞI'

Savcıların CÇG ile yaptıkları değerlendirmede de "Şener Eruygur'un, illegal yapılanmayla örgütün temel hedef ve yöntemlerinden birisi olan ülkede askeri müdahaleye zemin oluşturma faaliyetlerini sürdürdüğü, tüm bu faaliyetleri de yine emir ve kontrolünde olan devletin ödeneklerinden yaptığı, planlarda gizliliğin öne çıkarılarak, gönderilecek mektup ve smslerin kaynağının gizleneceği anlaşılmaktadır'' denildi.

CÇG raporlarına girmiş

Jandarma İstihbarat Teknik Daire Başkanlığı'na bağlı olarak oluşturulduğu belirtilen "9010, 830 kalemi ve Haber alma ödeneği" kapsamında CÇG'nin faaliyet raporlarında, bu faaliyetleri gerçekleştirebilmesi için başlangıç olarak asgari 200.000 ABD doları kaynak ayrılması gerektiği belirtiliyor. CÇG'nın 19 Ocak 2004 tarihli devre raporunda, Cumhuriyet Platformu çalışmaları başlığı altında, Ulusal Birlik Hareketi STK Platformundan bahsedildiği, bu kapsamda UBH'nin yaygınlaşması için işbirliğinin sürdürülmesi ve bunun için hazırlanacak basın bildirisinin, bedelinin '830 kalemi'nden ödenmesi gerektiği belirtiliyor.

İŞTE BAZI ÖRNEKLER

CÇG faaliyet raporları ve Jandarma'nın matbu evrak formlarındaki bazı ödemeler: l Hilafetin ilgasının 80. yılı programı cari harcamalar: 1.500.000.000 TL. l Afiş çalışması 7.000.000.000 TL

Gazete bildiri çalışması 20.000.000.000

Reklam panosu çalışması 2 milyar TL

100.000 mektup çalışması 40.000.000.000 TL

50.000 SMS çalışması 25.000.000.000 TL

Ödenek 'tanık' Özkök'e soruldu

3. Ergenekon iddianamesinde 'tanık' olan Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök'e söz konusu ödeneklerin sorulduğu görüldü. Savcıların, CÇG belgelerini göstererek ''(830 kalem ve Haber alma ödeneği) olarak belirtilen ödenekler nelerdir, hangi amaçla kullanılır, bu ödenekleri kullanma yetkisi kimlerindir, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ise Şener Eruygur'un bu ödenekleri belirtildiği şekilde kullanma yetkisi var mıdır, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde ise ve usulsüz olarak kullanılmışsa bu usulsüzlük ve kullanılan paranın miktarı nasıl tespit edilebilir'' diye sorduğu ve Özkök'ün de ''Jandarma Genel Komutanlığı'nın ödeneği ve bütçesi ayrı: Harcamaları nasıl yaptıklarını ayrıntılı olarak bilemeyeceğim'' dediği belirtildi.

Harcamalarda Koç imzası var

3. iddianamenin tutuksuz sanığı olan Albay Cihandar Hasanoğlu'na söz konusu ödenekler soruldu. CÇG'nın faaliyet raporları kapsamındaki ödeneklerde imzası olduğu kendisine hatırlatılan Hasanoğlu ''İstihbarat Teknik Daire Başkanlığı'nın resmi olarak haber alma ödeneği olduğunu biliyorum. Onun dışında ayrıca örtülü bir ödenekleri varsa bunu bilmiyorum. Resmi belgeler dışında hiç bir belgeye imza atmadım'' dedi. Ancak savcılar, CÇG içinde faaliyet gösterdiğini iddia ettikleri Albay Hasanoğlu'nun "9010 haber alma ödeneği"nden yapılan harcamaların bir kısmında imzasının yer aldığını tespit ettiler. Ergenekon soruşturması kapsamında tutulu yargılanan Kurmay Albay Mustafa Koç'a da söz konusu çalışmalardaki imzaları ve harcamalarla ilgili bilgisi soruldu.

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 08:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35