banner39

Jandarma'nın 'Dur' ihtarına uymayan köy korucusu vuruldu

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde dün gece meydana gelen olayda 2 gönüllü köy korucusunun jandarmanın 'Dur' ihtarına uymayınca vurulduğu bildirildi

Arşiv 23.04.2007, 11:49 23.04.2007, 11:49
 Jandarma'nın 'Dur' ihtarına uymayan köy korucusu vuruldu

Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Dörtyol ilçesi kırsalında sürdürülen arama-tarama çalışması sırasında "dur" ihtarına uymayınca jandarma tarafından vurulan 2 gönüllü köy korucusundan birinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kayhan, dün akşam meydana gelen ve gönüllü köy korucusu 2 kardeşten Mikail Çetin'in (33) ölümü, Mehmet Çetin'in (30) yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dün akşam 19.30 sıralarında Dörtyol'un Yukarı Kozludere mevkiinde arama-tarama çalışması yapan jandarma komando birliğinin 2 kişiye rastladığını ve "dur" ihtarında bulunduğunu belirtti.

Karanlıkta "dur" ihtarına uymayarak kaçma girişiminde bulunan şahıslara ateş açıldığını ifade eden Kayhan," 1 kişi hayatını kaybetti, kişi de yaralı. Yaralının durumu ağır değil, ayaklarından yaralı. Ölen kişiye tek bir mermi isabet ediyor, ancak öldürücü bir bölgeye isabet ettiği için vefat etti. Bölgede yürütülen arama-tarama faaliyetlerine denk gelen bir olay.

O bölgede vatandaşlarımızın av amacıyla ve çalı-çırpı toplamak amacıyla özellikle akşam saatlerinde bulunmalarından kaynaklanan bir durum. Yanlış anlamadan kaynaklanan bir durum. Şu anda tahkikat devam ediyor" dedi.

Konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını vurgulayan Kayhan, "Bu bölgede geçici köy koruculuğu uygulaması yok. Gönüllü köy koruculuğu uygulaması var. Tabii o anda koruculuk yaptıkları bir esnada değiller. Çünkü 2'sinin de sırtlarında sırt çantası var.

Herhangi bir silah taşımıyorlar. Araziye ne amaçla çıktıklarını ya da bölgede niçin bulunduklarını bilmiyoruz. Yaralı olan kişinin ifadesi tam olarak alınmadı. Soruşturma tamamlandığı zaman durum netleşecektir. Olay terör örgütüne yapılan bir pusu görevi sırasında olmuştur" diye konuştu.

Kaynak: İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?