banner15

Japon tahtı veliahta kavuştu

Japon imparatorunun gelini Prenses Kiko günün ilk saatlerinde bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Japon tahtı veliahta kavuştu

Binlerce yıllık Krizantem Hanedanı'na son 40 yılda ilk kez bir erkek çocuk katılıyor. İmparatorun tüm torunları kız. İmparatorun küçük oğlu Prens Akişino'nun 39 yaşındaki Kiko'nun doğumu aylardır bekleniyordu. Bu haber, ülkede tahtın kime geçeceği tartışmalarını da dindirecek.

Aksi halde 1947'de çıkarılan yasaların değiştirilmesi ve bir kadının da tahta çıkabileceği yolunda bir karar alınması gerekecekti. Kraliyet Ailesi'nin bebek beklentisi, Japonya'da bebek ürünleri satan şirketlerin hisse seneti fiyatlarını fırlatmış durumda. Doğumun ardından, bebek giysileri ve oyuncakları satışlarında da patlama bekleniyor.

Zira Japon aileler sadece kendi çocukları için değil, aynı zamanda Kraliyet Ailesi'nde uzun zamandır beklenen bir doğumun gerçekleşmesinin sevinciyle, hatıra eşyaları almak için mağazalara akın edecek.

Bebek arabaları üreten Combi Corp firması şimdiden hisselerinin değerinin yüzde 11,7 arttığını belirtti. Bebek maması üreticisi Pigeon Corporation yüzde 3,7 artış görürken, Nishimatsuya Chain ve Toys R US Japonya Şubesi de satışların yükseldiğini duyurdu.

Bazı gözlemciler, doğumun ardından Japonya'da geçen yıl yüzde 1,25'le tüm zamanların en düşük seviyesine gerileyen doğum oranlarının da artmasını umuyor. Japonya'da geçen ay son altı yıldır ilk kez doğum oranında artış görüldüğü açıklanmıştı.

Japonya Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son rakamlara göre ülkede yılın ilk ayında 549 bin 255 bebek doğdu. Bu da ülkede geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,2'lik bir artışla 11 bin 618 fazla bebek doğduğunu gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48